Húszmilliós kártérítési pert indított a 2006. őszi fővárosi zavargások utáni rendőri intézkedések miatt a magyar állam ellen a Kruchina testvérpár. A Fővárosi Bíróság szerdai nyilvános tárgyalásán az igazságügyi minisztérium jogi képviselője megtiltotta perbeli nyilatkozatainak közlését az újságíróknak. Kruchináékat 2006. szeptember 21-ről 22-re virradó éjjel fogták el a rohamrendőrök a Belvárosban. A testvéreket elmondásuk szerint súlyosan bántalmazták, ütötték, rúgták, gumibotozták, elektromos sokkolóval földre kényszerítették a rendőrök.
Majd mindkettőjüket házi őrizetbe helyezték, utóbb a bíróság lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el, amit decemberben szüntettek meg. A két fiatal ellen súlyos, erőszakos bűncselekmények miatt indult büntetőeljárás, amit időközben megszüntettek. Ezután indították meg a polgári pert a magyar állam ellen, amelyben fejenként kilenc-kilenc millió forintos nem vagyoni kártérítést és több százezer forintos vagyoni kártérítést követelnek a jogtalanul elszenvedett sérelmek miatt. A kereset szerint egyikük elvesztette külföldi munkahelyét, és nem tudott beiratkozni az egyetemre, másikuk pedig külföldi ösztöndíjától esett el.
Szerdai személyes meghallgatásánál az elsőrendű felperes a bíróság előtt elmondta: családjuk jó hírnevén is súlyos csorba esett, hiszen környezetük úgy véli, Magyarország jogállam, ahol az embereket nem börtönzik be oktalanul, azaz ők ketten is bizonyára súlyos bűncselekményeket követtek el. Az elsőrendű felperes a magas összegű nem vagyoni kártérítési igény kapcsán megjegyezte: az talán alkalmas lehet arra, hogy a magyar állam a jövőben tartózkodjon a hasonló jogsértésektől.
A tárgyaláson a magyar állam nevében eljáró igazságügyi minisztérium képviselője az alperes érdekének megóvása miatt nem járult hozzá perbeli nyilatkozatainak az újságírók általi rögzítéséhez és közzétételéhez. A bírói ismertetésből tudható, hogy az állam nem ismeri el felelősségét az ügyben, s a kereset elutasítását kéri. A következő tárgyaláson, július 9-én folytatódik a bizonyítás a magyar állam ellen a 2006. őszi zavargásokkal kapcsolatban indított 20 milliós kártérítési perben.
(MTI)