Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke hétfőn beszélt arról, hogy a parlament oktatási bizottságának elnökéhez fordul az elmúlt hetek tanárverései miatt. A házelnök az MTI-nek nyilatkozva elmondta: azt kéri Szabó Zoltántól, a testület elnökétől, hogy foglalkozzanak a kérdéssel, tekintsék át, megfelelőek-e a jogszabályok, valamint azt, hogy szükséges-e javítani a diákok erkölcsi nevelésén, és ha igen, akkor miként lehet ezt a munkát elvégezni. Szili Katalin azt is javasolja, hogy az oktatási bizottság működjön együtt a kérdésben a pedagógus-szakszervezetekkel. Kerpen Gábor szerint a testületnek át kell tekintenie a vonatkozó jogszabályokat azok alkalmazhatósága, illetve módosítása szempontjából. „A PDSZ kész aktívan részt venni a helyzet és az okok feltárásában és a megoldások megkeresésében” – közölte.
A PDSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy a kérdés nem új keletű, ez a probléma a pedagógusok többéves tapasztalata. Közleményében felidézte, hogy néhány évvel ezelőtt már több, közoktatási dolgozó elleni atrocitás is nagy figyelmet kapott. Ekkor fordultak a szakminisztériumhoz, hogy dolgozzanak ki közösen az oktatás minden szereplője – diák, szülő és pedagógus – közti verbális és fizikai erőszak terjedése elleni jogszabályt, illetve programot. Ez a kérdés, amely sajnálatos módon azóta sem kapott kellő hangsúlyt sem a minisztérium, sem pedig az oktatási kerekasztal munkájában, rendkívül fontossá vált, mert – amint azt a legutóbbi időszak bizonyítja – a diákság egy részében már követendő minta is a társaik, illetve nevelőik elleni erőszak. „Olyan cselekmény (...), amelyet nem titkolni, letagadni illő, hanem videóra rögzíteni és hirdetni. Ezzel olyan új helyzet állt elő, amellyel a lehető legrövidebb időn belül foglalkozni kell és megoldást kell találni orvoslására” – írta az érdekvédő.
Az oktatási tárca a lehető legrövidebb időn belül tűzze napirendre a kérdést!
A PDSZ azt kéri az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól, hogy végezzen felmérést az atrocitásokkal kapcsolatban, vonják be a szakmai szervezeteket és a szakszervezeteket a munkába, és a Közoktatás-politikai Tanács a lehető legrövidebb időn belül tűzze napirendjére a kérdést. Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottságának elnöke az MTI kérdésére kedden elmondta: egyetért azzal, hogy foglalkozzanak a kérdéssel, de csak megfelelő előkészítés után. Rendkívüli ülés semmiképpen sem várható – mondta, hozzátéve: annak nem látja értelmét, hogy a politikusok a sajtóban jól idézhető nyilatkozatokat tegyenek. Nem politikai, hanem sokkal inkább szakmai ügyről van szó – hangsúlyozta. Fontosnak tartotta még, hogy szakértőket hallgassanak meg a témában.
A házelnök azon javaslatáról, hogy a testület működjön szorosan együtt a pedagógus-szakszervezetekkel, azt mondta: az oktatási bizottság folyamatosan együttműködik a civil szervezetekkel, ezen belül a pedagógus-szakszervezetekkel és a szülői szervezetekkel is. Ebben a továbbiakban sem lesz változás, s a bizottság örömmel fogadja ezen szervezetek javaslatait – fűzte hozzá. Szabó Zoltán ugyanakkor megjegyezte: véleménye szerint a jogszabályok alkalmasak az ilyen kérdések kezelésére. A Pedagógusok Szakszervezete szerint a jogalkotóknak, jogalkalmazóknak meg kell találniuk a kollégáik védelmét szolgáló megoldásokat.
Gyógyulást csak társadalmi összefogás hozhat
Az érdekvédelmi tömörülés úgy véli azonban, hogy az oktatási intézményekben történtek okai túlmutatnak az intézmények falain. A bajok orvoslása bár kezdődhet itt, de gyógyulást csak társadalmi összefogás hozhat – írta a PSZ közleményében. Ebben feladata, felelőssége van mindazoknak, akik közvetlenül vagy közvetve, személyes vagy intézményes formában részesei az ifjúság nevelésének. A szakszervezet éppen ezért természetesen csatlakozik Szili Katalinnak, a parlament elnökének felhívásához, és üdvözli azt. Közölték: a Pedagógusok Szakszervezete a tanév elején az érintettek lehető legszélesebb körének bevonásával országos tanácskozást szervez a lehetséges megoldások megkeresésére.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.