Vision Consulting: Hárommillió igen totális MSZP-vereséget hozhat

A politikai szereplők is a relatív MSZP-vereséget tartják a legvalószínűbbnek a referendum előtt, s így leginkább erre készülnek – írja hétfőn közzétett népszavazási prognózisában a Vision Consulting, amely valószínűnek tartja azt is, hogy eredményes lesz a referendum.

MNO
2008. 03. 03. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A népszavazásról szóló tanulmány elsődleges kérdése az eredményesség: ez dönti el, melyik politikai erő kerül kedvezőbb helyzetbe. Vagyis az igenek és a nemek aránya csak az eredményesség kérdése után következik, és azt dönti el, milyen mértékű az egyik vagy másik fél veresége – írják a prognózis szerzői.

A Vision Consulting által valószínűsített forgatókönyv esetén a népszavazás utáni napokat „a szocialisták gyors reakciója és témaelterelési szándéka, valamint a Fidesz markáns akciói jellemeznék”. A kormány – a népszavazás napirenden tartásának esélyeit csökkentendő – minél előbb végrehajtaná az eredményből következő döntéseket, és megpróbálna továbblépni. Eközben a Fidesz azzal szembesülne, hogy „miközben a radikálisok a kormány megbuktatását követelik, a kormányoldal a siker esélyével próbálja a napirendről eltüntetni a népszavazást”, ezt a legnagyobb ellenzéki párt csak egy újabb akcióval, bejelentéssel vagy eseménnyel tudná meggátolni. Álláspontjuk szerint ebben a forgatókönyvben a legnagyobb az esélye, hogy a Fidesz komoly utcai rendezvényt tart, amelyen újabb „célt” jelöl meg támogatói számára.

A Vision Consulting kisebb esélyt lát egy „totális MSZP-vereségre”, amikor a népszavazás nem egyszerűen eredményes, de az igen szavazatok elsöprő többségben vannak: „Hárommillió igen szavazat fölött már egyértelműen erről a kevésbé valószínű forgatókönyvről beszélhetünk, de a nem szavazatoktól függően kevesebb igen esetén is bekövetkezhet ez a lehetőség.” Ebben az esetben – vetíti előre – a szocialisták arról győzködnék a közvéleményt, hogy a népszavazásnak csak szakpolitikai jelentősége van, s hogy politikájuk változatlan, s az igen szavazatok magas arányát úgy magyaráznák, hogy éppen a kormánybuktató jelleg eltűnése, a tisztán szakpolitikai döntés eredményezte az elsöprő eredményt.

A lehetséges reakciók között említik, hogy a referendum utáni napokban a szocialisták részéről kezdetét venné a kormányfő politikájával kapcsolatos kérdések felvetése, ugyanakkor a kritikus hangok felerősödnének, s az MSZP egyes platformjai nyílt kritikát fogalmaznának meg a kormány politikájával, például az egészségügyi változásokkal kapcsolatban.

A népszavazás akkor eredményes, ha a választópolgárok negyede egy adott kérdésre azonos választ ad. Ez azt jelenti, hogy a nyolcmillió választó közül kétmillióan „igennel” vagy kétmillióan „nemmel” kell hogy voksoljanak kérdésenként.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.