Ez adta az apropóját annak a szerdai sajtótájékoztatónak, melyen a klinika endourológiai és vesekőzúzó központjának az eredményeiről számoltak be.
A klinika vezetője Flaskó Tibor elmondta: az endoszkópos módszer 1984-ben honosodott meg Magyarországon és éppen elődje, Tóth Csaba professzor végezte el az első ilyen beavatkozást. Debrecenben 1995-től vezették be ezt a fajta műtéti módszert, miután Tóth Csaba a klinikán kezdett el dolgozni. Az azóta végrehajtott közel háromezer műtét során a vesekő- és vesevezeték-eltávolítás mellett kis vesemedence daganat eltávolítást is végeztek. Az endoszkópos beavatkozás mellett az úgynevezett testen kívül gerjesztett lökéshullámú kőkezelést is bevezették egy ultrahangos kőtörő készülék használatával. Ennek segítségével a beavatkozáshoz már egy centiméternél kisebb vágás is elég a korábbi nagyobb beavatkozással szemben. Hozzátette: a módszert gyermekeken is alkalmazzák és a napokban léptek túl a századik ilyen beavatkozáson.
Az urológiai klinika korábbi vezetője, Tóth Csaba professzor elmondta: az úgynevezett egynapos sebészet valóságos paradigmaváltást jelentett a műtéti eljárásokban. A Szentesen 1984-ben elvégzett első műtétje óta összesen 7171 ilyen jellegű operációban vett részt. Érdekességként hozzátette: már 1987-ben szorgalmazta, hogy gyerekeken is alkalmazzák, legfiatalabb páciense 11 hónapos volt.
A DEOEC vezetője, Paragh György emlékeztetett arra, hogy a vesekőképződés civilizációs ártalom, amit például a magas foszfáttartalmú üdítőitalok segítenek elő. Továbbá megjegyezte: az urológiai klinika sebészei az endoszkópos, laparoszkópos és ultrahangos beavatkozásokban országosan is vezető szerepet töltenek be, munkatársai rendszeresen oktatják módszereiket az orvostársadalom más tagjainak is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.