A szervezet szerint a pszichiátriai és neurológiai intézményeket fejleszteni és nem leépíteni kell. „Fejlesztés alatt értem, hogy a gyógyszeres kezelés mellett minél korszerűbb körülményeket és több pszichoterápiás lehetőséget kell biztosítani a betegek számára” – írja Dr. Szöőr Anna, az Október 23. Bizottság Alapítvány elnöke.
A szervezet szerint félő, hogy az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet mint módszertani központ bezárásával elindul egy folyamat, amely a kormány egészségügyi reformjai következtében a vidéki intézmények bezárását vonja maga után. A Civil Jogász Bizottság tagjainak, mint minden humánusan gondolkodó embernek az az álláspontja, hogy a pszichés sérülteket semmiképpen sem büntetni, hanem gyógyítani kell.
Mint írják, társadalmi szemléletváltásra van szükség abban a tekintetben, hogy Magyarországon még mindig megbélyegzettnek számít az, aki elmegyógyintézeti kezelésben részesül. Ugyanakkor tudomásul kell vennünk, hogy a sokrétű, nehezen diagnosztizálható és gyógyítható, egyébként egyre inkább terjedő pszichés kórképek gyógyításához stabil intézményi háttér szükséges – olvasható a közleményben.
A Civil Jogász Bizottság az ez év májusában tartandó, egészségbiztosításról szóló nemzetközi konferenciáján részletesen foglalkozik azzal, hogy a kormány egészségügyi reform törekvése hogyan érinti az addiktológiai intézményeket, ideg – és elmeosztályokat, valamint a járóbeteg szakellátásokat. Mint írják, főorvosokkal és vezető szakpszichológusokkal konzultálva már megállapítható, hogy a bezárt OPNI-ból más kórházakba irányított betegek nem mindig élnek az átirányítás lehetőségével, mert csak a régi orvosukban bíznak, ezek az emberek így kezelés nélkül maradnak.
Sokan azonban megkeresik a javasolt kórházakat, járóbeteg szakellátásokat, viszont e kórházak kapacitása az ő fogadásukhoz nem elegendő. A CJB hazai és nemzetközi szakemberek bevonásával vitát indít, és állásfoglalást készít az ideg és elmebetegek kormány által semmibe vett emberi jogait illetően.
(OS)
Jól érezhető földrengés volt Csongrádban
