A korábban közölt előzetes adatok 71 millió eurós passzívumot mutattak. Az első hónapban a kivitel volumene 19, a behozatalé 15 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. Folyó áras forintadatokból számítva az export értéke 18, az importé 15 százalékkal bővült, euróban a növekedés üteme 17, illetve 14 százalékos volt. Tavaly januárban a hiány 219,3 millió euró (55 milliárd forint) volt. A külkereskedelemi termékforgalom hiánya 2007-ben 308 millió eurót (78 milliárd forintot) tett ki, szemben az előzetes becslés szerinti 443,5 millió euróval és az egy évvel korábbi 2,379 milliárd euróval. Tavaly decemberben a hiány 170,2 millió euró volt, egy évvel korábban, 2006 decemberében pedig 127,9 millió euró volt. Az idén januárban az export értéke 1529 milliárd forint (6 milliárd euró), az importé 1548 milliárd forint (6,1 milliárd euró) volt.
A volumennövekedés üteme – a 2007. IV. negyedévi lassuló tendenciát követően – a forgalom mindkét irányában gyorsulást mutatott. Az előző év azonos hónapjához képest a forgalom forintban mért árszínvonala importban nem változott, míg exportban 1 százalékkal csökkent, így a cserearány 1 százalékkal romlott. A forint a főbb devizákhoz képest összességében 1 százalékkal erősödött, ezen belül a dollárhoz viszonyítva a felértékelődés több mint 10 százalékos volt, míg az euróhoz képest 1 százalékkal gyengült. A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 25, míg a behozatalé 21 százalékkal bővült. Folyó áras forintadatokból számítva az árufőcsoport exportforgalmának harmadát adó híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek kiviteli értéke 53 százalékkal 326 milliárd forintra nőtt, behozatala 80 százalékos értéknövekedés mellett mintegy 200 milliárd forintra emelkedett. Ezen belül a mobiltelefonok kivitele több mint kétszeresére, behozatala pedig 3,5-szeresére bővült.
A közúti járművek, valamint az energiafejlesztő gépek és berendezések exportja azonban átlag alatti mértékben növekedett: 13, illetve 1 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. A feldolgozott termékek kivitelének volumennövekedése lényegesen nagyobb, mintegy duplája volt, mint a behozatalé (12, illetve 6 százalék). Folyó áras forintadatokat tekintve az exportforgalomban az átlagot meghaladó mértékben, 37 százalékkal nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek forgalma, ami elsősorban az oroszországi kivitel felfutásának köszönhető. Az energiahordozók behozatalának volumene 15, míg a kivitelé 57 százalékkal bővült. Ezen belül a kőolaj és kőolajtermékek importértéke – 35 százalékos árszínvonal-növekedés mellett – mintegy duplájára, 94 milliárd forintra emelkedett, exportértéke 81 százalékos növekedés mellett meghaladta a 30 milliárd forintot. A gázbehozatal forintértéke gyakorlatilag az előző évi szinten maradt. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene – a 2007. januári magas bázisszint mellett – 12 százalékkal csökkent, míg az importé 8 százalékkal emelkedett.
A kivitel volumencsökkenésében a legmeghatározóbb szerepet a gabonaexport értékének 18 százalékos visszaesése játszotta. Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 13 százalékkal, az onnan érkező behozatalé 7 százalékkal nőtt. Az új tagállamok esetében a forgalom továbbra is lényegesen nagyobb ütemben bővült, mint a régiek vonatkozásában. Az egyenleg mindkét országcsoporttal aktív és javuló tendenciát mutat. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben 50 százalékos export- és 33 százalékos importvolumen-növekedés volt, s az ezen országokkal folytatott kereskedelem importtöbblete 17 milliárd forinttal 194 milliárd forintra emelkedett. A forgalom egyenlege az EU-n kívüli európai államokkal – elsősorban a mobiltelefon-export közel háromszoros növekedésének eredményeképpen – 17 milliárd forinttal javult, míg az ázsiai relációban – legnagyobbrészt a híradás-technikai eszközök importjában tapasztalt felfutás következtében – jelentősen, 46 milliárd forinttal romlott.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.