Azzal, hogy a szlovák kormány beavatkozott, elismerte, hogy a határon túl élő kisebbségek ügye nem csak az adott ország belügye. Szlovákia ezzel a lépéssel a kisebbségi közösségek kollektív jogait is elismerte – húzta alá Göncz Kinga. Magyarország reméli, hogy ezt követően Szlovákiában is fokozott érzékenység lesz az ottani kisebbségi jogok iránt – tette hozzá.
A pilisszentkereszti ügy azzal kezdődött, hogy egy héttel ezelőtt a helyi képviselő-testület úgy döntött: új épületbe költözteti a szlovák kisebbségi önkormányzat irodáját.
Szlovákia külügyminisztériuma azonban közölte: semmiképpen sem ismeri el a kisebbségek kollektív jogait. Pozsony „durva félremagyarázásnak” tartja Göncz Kinga szavait.
Egyelőre nem kell kiköltöznie a pilisszentkereszti Szlovák Házból a szlovák kisebbségi önkormányzat irodájának, április 30-ig megoldást találnak az intézmény elhelyezésére – közölte a Pest megyei falu polgármestere a keddi rendkívüli önkormányzati testületi ülés után az MTI-vel.
A testületi ülésen született megállapodás esélyt ad arra, hogy a szlovák kisebbségi önkormányzati irodaügy megoldódjon – mondta Lendvai József. Emlékeztetett: a testület – amelynek tíz tagjából nyolc szlovák nemzetiségű – korábbi döntése szerint a Szlovák Házból a szlovák kisebbségi önkormányzat irodájának egy másik épületbe kell költöznie. Lendvai József kitért arra, hogy a kérdés tisztázásának segítésére hétfőn Sólyom László köztársasági elnök is felkereste a községet, és tájékozódását követően megállapította, a helyi vitában nem magyar-szlovák ellentétről van szó.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.