Az SZDSZ ügyvivő testülete (üt) kedden egyhangúlag határozott arról, hogy a párt országos tanácsa április 5-i ülésén két rendkívüli küldöttgyűlés összehívásáról döntsön.
Az első rendkívüli küldöttgyűlés, amelyet feltehetően április 27-én tartanak, dönt a koalícióról, az SZDSZ alapszabályának módosításáról és a második rendkívüli tisztújító küldöttgyűlés összehívásáról.
A második rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésre június elején, valószínűleg június 7-én kerülhet sor, amikor megválasztják a párt elnökét, a 12 ügyvivőt és az országos tanács 20 tagját.
Kóka János múlt hét kedden már indítványozta a párt ügyvivő testületénél, hogy kezdeményezzék egy rendkívüli küldöttgyűlés összehívását. A bejelentést megelőzően, de már az úgynevezett Jüttner-bizottság jelentésének közzététele után ugyanis olyan információk láttak napvilágot, amelyek alapján a tavalyi tisztújításon négy szabolcsi álküldött is részt vett, valamint Fodor Gábor kampánystábjának egyik tagja úgy szavazott, hogy nem volt küldött.
Egy héttel ezelőtt az Index arról adott hírt, hogy nemcsak álküldöttek szavazhattak az SZDSZ tavaly tavaszi elnökválasztásának második fordulójában, mert 26-tal több szavazólapot találtak az urnákban, mint ahányat a jelenléti ívek szerint felvettek. Az SZDSZ erre úgy reagált, hogy egy adminisztrációs hiba folytán a tisztújító küldöttgyűlésen az elnökválasztás és ügyvivőválasztás listái összekeveredhettek a bíróságra való benyújtás előtt, de véleményük szerint ez az elnökválasztást nem érinti.
A párt hétfői frakcióülése után a csalással megválasztott Kóka János pártelnök és Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter bejelentette: a frakció arra kéri az ügyvivő testületet, hogy döntsön a szabaddemokrata miniszterek és államtitkárok visszahívásáról, április 30-i hatállyal. Ezt a kezdeményezést az ügyvivő testület egyhangúlag fogadta el.
Az SZDSZ reakcióját az váltotta ki, hogy Gyurcsány Ferenc múlt hét szombaton, az MSZP országos pártértekezletén mondott beszédében kijelentette: az egészségügyi reformpolitika mögül elfogyott a támogatás, új megoldásokra és nyugalomra van szükség, amelyeket egy új miniszter hitelesíthet, ezért javasolta, hogy a koalíciós partnerrel közösen jelöljenek másik tárcavezetőt Horváth Ágnes helyére. Az SZDSZ kiállt az egészségügyi miniszter mellett.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.