Tölgyessy a magyar rendszerváltozás utáni gazdaságtörténet legnagyobb hibájának azt tekinti, hogy az új MSZP–SZDSZ-kormány nem teljesítette a választási ígéreteit. Ennek következtében a Kádár-rendszerhez hasonló államadósság halmozódott fel – tette hozzá a Deák Ferenc Közéleti Klubban tartott beszélgetésen. 2004-ben Gyurcsány Ferenc a hatalomra kerülése után egy közepes megszorítási csomaggal elkerülhette volna a 2006-os választási győzelme utáni helyzetet. Gyurcsány 2006-ban bevezetett csomagja a terhek szétterítésére irányult, amiből a nyugdíjasok vállalták a legkisebb részt. Tölgyessy szerint Gyurcsánynak ezt meg kellett lépni, különben bedőlt volna a forint. A csomag következtében az ország gazdasága megtorpant, és csupán annyit ért el, hogy a hiányt a 2004-es szintre vitte le. A politológus már tavaly ősszel látta, hogy gyengül a kormányzati egység, és csak idő kérdése volt, hogy valahol átszakad a gát.
Az egyetemi tanár Gyurcsány népszavazás utáni politikáját a Hitler moszkvai veresége utáni helyzethez hasonlította. Három hét után azonban a rugalmas elszakadáshoz folyamodott, ami az SZDSZ elleni támadásban nyilvánult meg. Az SZDSZ-ben kialakult legitimációs válság miatt a párt a támadásra reagálva rögtön elszaladt a falig.
Tölgyessy megállapította, hogy a koalíció először a családokat, majd a gazdaságot és végül a politikáját sodorta válságba. Arra a kérdésre, hogy mi várható, azt mondta: a kisebbségi kormány olyan országokban működik jól, ahol elégedett a társadalom, mint például Dániában vagy Hollandiában. Azonban a magyar, kétpólusú szerkezetben lehetetlennek véli, és lassú agóniára van ítélve. Ennek egyik legfőbb oka, hogy a magyar Országgyűlésben évente több száz szavazás van, és minden egyes szavazáshoz többséget kell biztosítani a kormánynak.
A liberálisokról elmondta: délibábot kergetnek, hogy az ellenzékből felépítsék magukat. Tölgyessy megállapította, hogy már a költségvetés megszavazása is lehetetlenné fog válni. A lassú agónia konstrukciójának tartja a kisebbségi kormányzást, melynek megsemmisítő vereség lehet a vége. Az emberek számára úgy tűnik, hogy csupán a hatalomhoz való szánalmas ragaszkodást jelenti a kisebbségi kormányzás.
Gyurcsány jobban járna, ha egy négyhetes ultimátumot adna az SZDSZ-nek, és a megállapodás elmaradása esetén maga kérné a parlament feloszlatását. Tölgyessy nem a kevesebb oktatás, kevesebb nyugdíj, kevesebb egészségügy politikáját támogatja, hanem az állam megerősödését, és ezen keresztül a szabályok betartatását véli a kiútnak.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.