CJB-hez érkező jelzések szerint számosan erdőben, barlangokban laknak, vagy az utcára kényszerültek. Többen öngyilkosságot követtek el. Mások felkeresték ugyan az Országos Pszichiátria és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárása után részükre kijelölt új gyógyító intézményeket, ám az ellátás nem megfelelő. Hatalmas betegtömeg zúdult ugyanis némelyik intézményre. A koordináció hiányzik.
Mint Szöőr Anna, a Civil Jogász Bizottság tagja, az Október 23. Bizottság Alapítvány elnöke elmondta: betegjogi és egészségügyi szakmai szervezetek segítségével felmérik a helyzetet. Majd külföldi szaktekintélyek részvételével májusban konferenciát rendeznek, s állásfoglalást adnak ki. „Úgy véljük – közölte a pszichológus –, hogy az OPNI bezárása súlyos emberi jogi és betegjogi kérdéseket vet fel. Az érdekeik érvényesítésére nagyrészt képtelen emberek kiszolgáltatottsága ugyanis nőtt.” A CJB ezért öszszegyűjti a tapasztalatokat, és várhatóan javasolni fogja, hogy a Lipótmezőt helyezzék vissza jogaiba: összehangoltan folytassák a betegek gyógykezelését. A bizottság a www.oktober23bizottsag.hu honlapra várja a szakmai és a személyes észrevételeket. A hozzászólásokat csak a bizottság ismerheti meg és dolgozza fel.
Betegek menedék nélkül
Az 1867-től tavaly őszig működő OPNI az ország központi régiójában több mint nyolcszázezer személyre vetítve pszichiátriai, 350 ezer lakosra számítva pedig neurológiai kezelést végzett. Tavaly tavasszal még 860 ággyal működött. Ekkor egymilliárd forint értékben diagnosztikai eszközöket, modern MR- és CT-készülékeket helyeztek itt el. Tavaly az ágyak számát a tárca 704-re csökkentette. Ezután az intézmény bezárását határozta el a szaktárca. A betegeket, az orvosokat más kórházak között osztották szét. Úgy tudjuk, ombudsmani vizsgálat indult a helyzet felmérésére.
Zsivkovics Natália-Kulcsár Anna

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.