Garanciát szeretnénk kapni arra, hogy a szocialista képviselők felállnak, és miután kétszer igent mondtak a privatizációra, most igent mondanak a törvény elvetésére is – közölte sajtótájékoztatóján az ellenzéki képviselő az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény felülvizsgálatáról szóló javaslatról, amelyről hétfőn dönt az Országgyűlés. Úgy fogalmazott: „Hadd lássa az istenadta nép, hogy a politikusok pálfordulása hogy történt meg”, hozzátéve, a Fidesz és a KDNP régóta szeretné elérni a jogszabály hatályon kívül helyezését, ezért a törvény elvetése mellett fog voksolni.
Mikola István szerint a név szerinti szavazást az is indokolja, hogy az MSZP képviselői „össze-vissza beszélnek” a visszavonás indokát illetően, egy részük a parlamenti vitában még mindig amellett érvelt, hogy a törvény jó, csak a Fidesz „kútmérgező, hisztériakeltő magatartása” és az ennek következtében kialakult összefogás akadályozta meg ennek a megvalósulását. „Egy másik részük azt mondja, soha nem akarta a magántőkét bevonni az egészségügybe, és ezért belátja, hogy ez a törvény rossz, és elveti ezt. Tehát össze-vissza beszélnek. Nevetséges a kommunikáció. Nem tisztult a fejekben a dolog” – mondta.
Fidesz: teljes elszámolást!
Mikola István közölte, a Fidesz azt is követeli, hogy a kormánypárt szakmailag, pénzügyileg és erkölcsileg is számoljon el. Hozzátette: le kell vonni az elmúlt másfél éves ámokfutás, „az egészségbiztosítási törvénynek nevezett történet” szakmai konzekvenciáját. Végig kell gondolni újra a bezárt intézetek, a „lemészárolt szakmák” sorsát – hangoztatta. A politikus szerint az elmúlt másfél év egészségpolitikájának következményeként lelki betegek laknak sátrakban a budai hegyekben, hajléktalanújságokat árulnak, és többen közülük már öngyilkosok lettek.
Mikola István szerint az orvosok és a nővérek külföldre vándoroltak, az egészségügyi intézmények ellehetetlenültek, súlyos emberi jogi sérelmek történtek. Egy kérdésre elmondta, azt akarják elérni, hogy állítsák vissza az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet. Magyarországon a népegészségügyi felmérések szerint csaknem egymillió szenvedélybeteg van – fűzte hozzá.
Mikola István közölte, azt is kezdeményezik, hogy a svábhelyi gyermekgyógyintézetet és a Schöpf-Merei anyavédelmi központot is állítsák vissza. Arra a kérdésre, mit gondol arról, hogy a jogszabállyal kapcsolatos népszavazást megtartják, a fideszes képviselő azt mondta, nincs semmiféle garancia arra, hogy néhány hónap múlva nem kezdik elölről az egészségbiztosítási rendszer privatizációját. A népszavazás hároméves garanciát adna – mondta.
Az Országgyűlés ezen a héten hétfőn kezdte az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény felülvizsgálatáról szóló javaslat tárgyalását, jövő héten hétfőn szavaznak róla a képviselők. Az előterjesztés indoklása szerint a törvény hatályon kívül helyezése után visszaáll az elfogadása előtti társadalombiztosítási rendszer, és jogutód nélkül, kényszer-végelszámolással megszüntetik a 22 megyei egészségbiztosítási pénztárat. Nem az egész jogszabályt helyezik hatályon kívül, megmaradnak a felügyeleti tanács összetételére, az intézményi és a betegforgalmi listára, valamint az elszámolási nyilatkozat megszüntetésére vonatkozó rendelkezések. Ezek elhagyása – az indoklás szerint – egyes területek szabályozatlanságát eredményezné.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.