Magyarországon 2006. szeptember 17 óta emberi jogi válsághelyzet van – fogalmaz Morvai Krisztina a Fővárosi Bíróság Titkárságának címzett levelében. „Ennek legtragikusabb szakaszát a két évvel ezelőtti ősz tömeges rendőri brutalitásai, önkényes letartóztatásai, börtönbeli – ÁVH-s jellegű – kínzásai jelentették. A civil társadalom bátorsága miatt a teljes magyar ellenzék megfélemlítésére irányuló látványos és szégyenletes brutalitás és bebörtönzés-sorozat az akkori formában ezidáig nem ismétlődött meg” – írja levelében.
Felhívja a figyelmet a véleménynyilvánítási szabadságra, a gyülekezési jogra. Levelében úgy fogalmaz, hogy „kiemelkedően fontos feladata és felelőssége van ebben a helyzetben a bíróságoknak és az emberi jogok védelmére küldetést érző jogászoknak. Tanulva 2006 őszének tapasztalataiból az ügyészségeknek és bíróságoknak kínosan kell ügyelniük arra, hogy a kormány illetve a végrehajtó hatalom általi befolyásoltságnak még a látszatát is elkerüljék. Ilyenkor nyer igazi értelmet a bíróság tárgyalások nyilvánossága, mint garanciális alapelv.”
A leghalványabb –és nyilvánvalóan legtévesebb – látszatát is el kell kerülni annak, hogy a bíróságok a legkisebb mértékben is befolyásolhatók a végrehajtó hatalom törekvései által – érvel Morvai. „Nemcsak tisztességesnek kell lenni, annak is kell látszani” – teszi hozzá. Morvai kéri, hogy helyezzék át a Magyar Gárda tárgyalását az épület esküdtszéki termébe.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.