Csak ősszel kezdődne szakmai-politikai vita a nyugdíjkorhatár emeléséről a miniszterelnök tervei szerint. Ekkorra készülne el a Nyugdíj- és Időskor Kerekasztal (NYIKA) javaslata, pontosabban az ehhez kapcsolódó hatásvizsgálatok. Különböző elképzelések már körvonalazódtak a fórumon, ám még egyeztetéseket igényelnek, és nem tudni, mikor ül össze legközelebb a testület – írja a Világgazdaság.
A korábbi üléseken a tagok egyetértettek: az egyik súlyos gondot az erős politikai ráhatás okozza. Ugyanis a népszerűség növelésére a kormányok sokszor olyan kedvezményeket adnak, és olyanokat ígérnek meg a több mint hárommillió nyugdíjasnak, amelyeket a rendszer hosszú távon nem képes sem finanszírozni, sem betartani. Gál Róbert Ivánnak, a Tárki vezető kutatójának a javaslatában ezért az szerepel, hogy a különböző beavatkozásokról az Országgyűlés csak kétharmados többséggel határozhasson, és ezeket egy független nyugdíjtanács hajthassa végre.
Az, hogy a majdani módosítások mögött mekkora támogatottság lesz, nem tudni. Az MSZP-n belül nagy vita folyik arról, hogy a kormány ebben a ciklusban még bevállaljon-e egy népszerűtlen intézkedést – tudta meg a gazdasági lap. A tervek és Gyurcsány Ferenc áprilisi nyilatkozata szerint 2018-tól fokozatosan – tíz év alatt – három évvel, a jelenlegi 62-ről 65-re nőne az öregségi nyugdíjkorhatár. A szocialisták két táborra szakadtak ez ügyben: az egyik szerint – s ezt több vezető politikus is osztja – 2010-ig előremutató lépéseket is kell tennie a kormánynak, ez fontos lenne a hitelesség visszaszerzéséhez is. Ám a másik csapat mereven elzárkózik egy újabb népszerűtlen ügy felvállalásától, amikor a korhatárt csak később, 2018-tól emelnék. Az SZDSZ-frakció támogatná a törvény módosítását, egyelőre azonban nincs „politikai terítéken” a döntés.
(Világgazdaság)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.