Gyurcsányi „Végjáték” – Újabb Századvég-elemzés

A reformok miniszterelnöke folyamatosan visszavonulót fúj – fogalmazott Stumpf István a Századvég „Végjáték – A 2. Gyurcsány-kormány második éve” című kötetének bemutatóján. G. Fodor Gábor szerint a PR-kormányzás feltételei mára kimerültek, mivel a látszat és a valóság köszönőviszonyban sincs egymással.

2008. 06. 03. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A SZDSZ elnökválasztása után talán tisztulni fog a kép, azonban a liberálisok jelentős arculatvesztés nélkül nem támogathatják a büdzsé megszavazását. Az már most látszik, hogy jelentős adócsökkentés és kiadáslefaragás nem lesz, így ez az SZDSZ számára nem elfogadható – nyilatkozta lapunknak Stumpf István a Századvég egyik legújabb kötetének bemutatóján.

A „Végjáték – A 2. Gyurcsány-kormány második éve” a Századvég elemző műhelyének 5. kormányzatértékelő kötete, melyben több mint húsz tanulmány elemzi a múlt év politikai folyamatait.

Gyurcsány Ferenc 2008 közepére elveszítette az emberek bizalmát s a támogatást mind a liberálisok, mind saját pártja körében – jelentette ki Stumpf. A Századvég Alapítvány elnöke úgy vélte: a miniszterelnöknek már az MSZP is egyre kevésbé hiszi el, hogy 2010-ben képes lesz megnyerni a választásokat.

Egypárti végjáték

A liberálisokkal kötött koalíció felbomlása Gyurcsány Ferenc végjátékának a kezdete – utalt a megjelent kormányértékelő kötet címére Stumpf. Az elmúlt időszak legfontosabb kormányzati tanulsága, hogy a folyamatos működési zavarok következtében az ország versenyképessége folyamatosan romlik, és egyre inkább elhagynak minket régióbeli riválisaink – hívta föl a figyelmet az egykori kancelláriaminiszter.

2006 nyarán a kormányátalakítás után a miniszterelnök kezében óriási hatalom összpontosult a Miniszterelnöki Hivatalon keresztül, azonban Gyurcsány elbizonytalanodásával az egész rendszer megingott, és így a közigazgatás teljesítménye is egyre rosszabb – tette hozzá. A Századvég Alapítvány elnöke szerint a kormány a jogot a politika alá helyezi, aminek legeklatánsabb példája a rendeleti kormányzás bevezetése, így megkerülve a parlamenti kontrollt és kikerülve az esetleges leszavazásokat.

„A reformok miniszterelnöke folyamatosan visszavonulót fúj, és úgy látszik, hogy a 2004-ben megkezdett, a kormányzás látszatát keltő politizálásba fogott, bízva abban, hogy képes lesz az MSZP 2010-es vereségét csökkenteni” – hangsúlyozta Stumpf.

„Március kilencedikén véget ért a Gyurcsány-korszak”

Március 9-ével a Gyurcsány-korszak véget ért, a reformok befejeződtek, annak ellenére, hogy a miniszterelnöki poszton változás nem történt – jelentette ki G. Fodor Gábor, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója. A kutató a kormányzás legnagyobb problémájának az állam lezüllesztését, a szakpolitikai kérdések pártpolitikai korlátok közé szorulását, valamint a reformoknak nevezett intézkedések kaotikus állapotokhoz vezetését nevezte. A PR-kormányzás tartalékai kimerültek, ennek oka, hogy a meghirdetett program és a valóság éles ellentétben áll egymással – érvelt G. Fodor. A kivezető utat az intelligens és aktív állam megteremtésében látja a politológus.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.