Hiller: Emelkedik a természettudományi szakok kerete +Kép

A munkaerőpiaci igényekkel összhangban határozták meg a jövő évi felsőoktatási hallgatói keretszámokat; a 2009/10-es tanévben várhatóan 56 ezer államilag finanszírozott hallgató léphet be a felsőoktatási intézményekbe - közölte Hiller István oktatási miniszter a Felsőoktatási Kerekasztal keddi ülése után, Budapesten. • Kész a kormányrendelet az egyházi kiegészítő normatívákról

MNO
2008. 06. 24. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány elé kerülő javaslat értelmében emelkedik a természettudományos és a műszaki képzésre felvehető hallgatók száma és csökken a társadalomtudományi képzésben tanulóké – tette hozzá a sajtótájékoztatón a szaktárca vezetője.

Hiller István közölte, hogy az agrár szakterületre 1900, a természettudományos képzésbe 4200, a műszaki képzésbe 9700, a gazdaságtudományi képzésbe 5900, míg a társadalomtudományi képzésbe 3000 hallgatót vennének fel. Nem változik az osztatlan orvosi és jogi képzésben tanulók száma.

Fotó: Éberling András


Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke elmondta: azt kérték, hogy a felsőfokú szakképzésben betöltetlenül maradó helyeket a vidéki főiskolák keretszámainak növelésére fordítsák.

Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke közölte, a jogi képzés keretszámának stagnálása olyan irányba mutat, amit a hallgatók nem igazán tudnak elfogadni; szerintük csökkenteni kellene ezt a számot.

A miniszter a felvetésekről az MTI kérdésére elmondta, hogy azt a javaslatot terjeszti a kormány elé, amit „szám szerint a Felsőoktatási Kerekasztalon megtárgyaltak és elfogadtak”. Hozzátette: a kormány előtt ugyanakkor jelezni fogja a HÖOK javaslatát is az osztatlan jogi képzésben tanulók számának csökkentéséről és a természettudományi, műszaki képzésekre történő átcsoportosításáról. A végső döntésről tájékoztatást fognak adni – ígérte.

Fotó: Éberling András



Azzal kapcsolatosan, hogy a felsőfokú szakképzés betöltetlen helyeit a vidéki főiskolák kapják, azt mondta: a tárcának az az álláspontja, hogy a kimaradó létszámot fel lehessen használni az államilag finanszírozott képzésben. Arról, hogy ez már mostantól így legyen vagy csak egyéves felkészülési idő után, a kormány dönt majd.

Hiller István megjegyezte: azon nem kívánnak változtatni, hogy az adófizetők pénze a hallgatók teljesítménye és intézményválasztása alapján kerüljön a felsőoktatásba. A grémium tagjai egyetértettek az emelt szintű érettségi létével, s azzal, hogy a különböző képzési területek egymástól függetlenül maguk dönthessenek arról, mikor kérnek ilyen vizsgát, s ne a kormány határozzon erről – közölte a miniszter.

Fotó: Éberling András



Hiller István értékelése szerint a kétszintű érettségi beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Az idén érettségiző és felvételiző 37 676 diák közül 18 954-en tettek emelt szintű érettségit legalább egy tárgyból.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.