Igor Szavolszkij emlékeztetett arra, hogy a múlt péntekre virradóra a grúzok indítottak támadást Dél-Oszétiában, és akkor tizenkétszeres túlerőben voltak az ott lévő erőkkel szemben. Oroszország nem nézhette tétlenül a történteket, és a nemzetközi jognak megfelelően megtette válaszlépéseit – mondta. A diplomata kifejtette: azt még megérti, hogy meg lehet feledkezni arról, ki kezdte 1992-ben a háború Dél-Oszétiában (szerinte akkor is Tbiliszi) – de azt már nem érti, hogy az emberek már elfelejtették, mit láttak öt nappal ezelőtt. Akkor ugyanis a grúzok által készített felvételeken azt lehetett látni – érvelt –, hogy a grúz erők rakétavetőkkel, tüzérséggel és harckocsikkal egy alvó várost támadtak, Chinvalit.
Világos volt, hogy egy ilyen támadás célpontja a békés lakosság – tette hozzá. Mindenki láthatta azt is, hogy a grúz harci gépek hátba támadták az orosz békefenntartókat – folytatta a nagykövet, aki szerint Grúzia etnikai tisztogatást és népirtást követett el. Erről már nem beszél senki, ezért orosz részről összeszedik a bizonyítékokat – tette hozzá –, és lehet, hogy annak nemzetközi büntetőjogi következményei lesznek.
Igor Szavolszkij szerint teljesen értelmetlen az a kijelentés is, hogy Oroszország aránytalanul nagy erőt vetett be. Feltette a kérdést, ha oszét oldalon kétezer ember halt meg, akkor a grúz oldalon is annyinak kell elesnie? Ez embertelen, teljesen cinikus hozzáállás –- mondta. „Mi megpróbáljuk az álláspontunkat képviselni – fogjuk is –, és megmondjuk, hogy mi az igazság.” Hozzátette, hogy Grúzia budapesti nagykövete – Constantine Zhgenti – azt írta: Oroszország kezdte a hadműveleteket. Ezzel kapcsolatban Igor Szavolszkij felvetette: milyen civilizált módszerekről és erkölcsiségről lehet beszélni, amikor – mindenki szeme láttára – a grúzok kezdték a viszályt, sőt, bízva a győzelmükben, még ezt hangoztatták is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.