Richard Lugar az amerikai szenátus külügyi bizottsága volt elnöke és Göncz Kinga külügyminiszter péntekre tervezett tárgyalása azért maradt el, mert a képviselő repülőgépe Bukarestből műszaki okok miatt nem tudott felszállni.
A republikánus szenátor azzal a felhívással fordult az európai vezetőkhöz, hogy a Nicolas Sarkozy francia elnök által szeptember 1-jére, a grúziai válság ügyében összehívott rendkívüli EU-csúcson tegyenek lépéseket az energiaellátás biztonságáért.
Arra figyelmeztetett, hogy a grúziai konfliktus elválaszthatatlan „Európa veszélyes függőségétől az oroszországi földgáztól”. A diverzifikáció iránti elkötelezettség, beleértve az Oroszországot elkerülő új vezetékeket, alapvető fontosságú európai szövetségeseink biztonságához – hangoztatta.
Richard Lugar szerint Európának el kell köteleznie magát a Nabucco-vezeték megépítése mellett. Arra mutatott rá, hogy a Nabucco az utolsó láncszem abban az összeköttetésben, amely a Kaszpi-tengeri energiaforrásokat kapcsolja össze az európai fogyasztókkal, ám amelynek kihívást jelentenek az Oroszország-támogatta alternatívák. Álláspontja szerint a Nabucco-gázvezeték megépítésének elmaradása jelentős csapás lenne Európa biztonságára és „kihívást jelentene a transzatlanti közösség egysége számára”.
Richard Lugar kitért arra is, hogy Oroszország a közelmúltban gázvezeték-egyezményeket kötött Görögországgal, Bulgáriával és Magyarországgal. Ezzel összefüggésben úgy vélte, az ilyen megállapodásokat „a gyengeség pozíciójából kötik”. Európai kormányokra – különösen a volt Szovjetunió és az egykori Varsói Szerződés államaira – „nyomást gyakorolnak annak érdekében, hogy azok mondjanak le nemzeti finomítóikról és energiaszállító rendszereikről” – tette hozzá.
Az Európai Unió országai által támogatott Nabucco-terv lényege, hogy elkerüli Oroszországot, így csökkentené Nyugat-Európa függőségét az orosz gázmonopóliumtól.
A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco-csővezeték összesen 3300 km hosszú lesz, a beruházás költsége eredetileg mintegy ötmilliárd euró lett volna, ezt módosították 7,9-re. A vezeték áthalad Magyarországon és kikerüli Ukrajnát.
Richard Lugar szenátor eddig Grúzia, Azerbajdzsán, Törökország és Románia kormányzati és energiaügyi vezetőit látogatta meg. A következő hét során hasonló látogatásokat tesz Ukrajnában, Németországban, valamint EU- és NATO-vezetőkkel találkozik Brüsszelben.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.