Roma holokauszt – A politikai elitnek kell megálljt parancsolnia

A nácizmus újraéledő eszméi ellen a politikai elit fellépését szorgalmazta a cigányság védelmében Makai István, a Fővárosi Cigány Önkormányzat (FCÖ) elnöke az önkormányzat cigány holokauszt megemlékezésén szombaton Budapesten.

MNO
2008. 08. 02. 10:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Magyarországon ismét megjelentek a nácizmus eszméi, a cigányok nem érezhetik biztonságban magukat, a politikai elitnek meg kell védeni a kisebbséget” – hangoztatta Makai István az Óbudai Művelődési Központban tartott megemlékezésen.

„Felhívjuk a világ, a társadalom figyelmét, véssék az emlékezetükbe, hogy nemcsak zsidó, hanem roma holokauszt is volt, és ebben a szégyenteljes cselekedetben ugyanolyan mélyen érintett a roma társadalom is, ezért az áldozatok előtti fejet hajtás mellett arra is figyelmeztetni kell, ez soha többé ne fordulhasson elő, ugyanis Magyarország ebbe az irányba indult el” – fogalmazott a roma vezető.

Makai István emlékeztetett: 1944 olyan tragikus esemény éve a roma társadalom történelmének, amikor több ezer cigány embert pusztítottak el a náci eszme jegyében, de mára felkészült a roma társadalom arra, hogy kiálljon, meg tudja védeni érdekeit, és kifejezze, hogy soha többé nem kérünk a náci eszméből, a kirekesztő fasiszta gondolkodásmódból. Hozzáfűzte, hogy a magyar társadalommal közösen lehet egy normális emberi jövőt építeni, amelyben mindannyian megbecsült tagjai leszünk az országnak.

Az FCÖ elnöke kijelentette: nem lehet alá- és fölérendeltségi viszonyokat kialakítani, nem lehet különböző segélyezési rendszerekkel megalázott élethelyzetekbe hozni embereket. Véleménye szerint a politikusok felelőssége, hogy a mai napokban erőteljesebb és egyre nyilvánvalóbb szélsőséges eszméknek a politikai elit megálljt parancsoljon, és az utcákon, tereken, közbeszédben tapasztalható megkülönböztetés és kirekesztő gondolkodás és cselekedet elleni törvényi jogrendszer kialakításához a cigányok is kezet nyújtanak, mert – mint fogalmazott – „a roma társadalom tisztességes emberekből áll, mindannyiunk érdeke, hogy Magyarországon olyan jövő épüljön, ahol mindannyian otthon érezhetjük magunkat”.

A Cigány Önkormányzat első alkalommal tartott önálló megemlékezést annak emlékére, hogy 1944 augusztus 2-áról 3-ára virradóra az auschwitz-birkenaui haláltáborban egyetlen éjszaka alatt több mint 3 ezer cigányt, férfit, nőt, gyermeket gyilkoltak le a náci katonák.

Az Óbudai Művelődési Központban levetítették az Út a halálba című dokumentumfilmet, amely felidézi a cigányok deportálását, illetve megsemmisítését, ezenkívül túlélők mesélnek átélt borzalmaikról.

A szakértők félmillióra becsülik a második világháborúban kivégzett romák számát, csak az auschwitz-birkenaui táborban 23 ezer cigányt semmisítettek meg. A roma holokausztról 1972 óta emlékeznek meg a Cigány Világszövetség párizsi kongresszusának határozata alapján.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.