Termelők: egyre nagyobb bajban van a hazai gyógynövénypiac

Bajban van a hazai gyógynövénypiac, állítja az ország egyik legnagyobb feldolgozóüzemét működtető cég igazgatója. Az Ormánságban két éve a munkaügyi központ a gyógynövényprogrammal próbálta visszaszorítani a munkanélküliséget.

MNO
2008. 08. 19. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint kétszáz embert taníttattak ki a gyógyító füvek termesztésére és gyűjtésére. Mára azonban a gazdák fele felhagyott a termesztéssel. A szigorodó rendeletek miatt veszélybe került az ágazat.

A gyógynövény kilójáért mindössze tizenhárom forintot kapnak a gyűjtők, Váradi János és családja több mint tíz éve ebből él, más munkát ugyanis nem találtak a térségben.

A gyűjtők száma azonban az utóbbi években a felére csökkent, az adminisztráció szigorítása miatt ugyanis sokan inkább felhagytak a munkával.

A Baksai feldolgozóban szárítják, darabolják és zsákolják az Ormánságban begyűjtött gyógynövényeket. Az igazgató azt mondja, őket is hátrányosan érintik az új rendeletek, van ugyan megrendelés, de nincs aki leszedje a növényeket. Mióta a gyűjtőknek ki kellett váltani az őstermelői igazolványt, sokan felhagytak a munkával. Legtöbben ugyanis nem tudják teljesíteni a feltételeket.

Az Ormánságban tavaly több tanfolyam is indult uniós forrásból. Kétszáz embert taníttattak ki a gyógynövények termesztésére és gyűjtésére. A statisztikák azonban azt mutatják, nem sikerült jelentősen visszaszorítani a munkanélküliséget, Ormánság még mindig az ország egyik leghátrányosabb térsége.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.