Torjákné Amberger Teréz, a GVH irodavezetője a lapnak nyilatkozva rámutatott, nehéz a hivatal dolga, ugyanis uniószerte nincs egységes gyakorlat arra, hogy az egészségügyi intézményi szolgáltatóra vonatkozik-e a versenyjog vagy sem.
A HospInvest kérelmet nyújtott be, hogy húsz évre irányítást szerezhessen az egri kórház felett. Miközben a versenytörvény a vállalkozások piaci magatartására terjed ki, a közegészségügyi és szociális szférában általában nem piaci tevékenység folyik. Ám például a nálunk is egyre gyakoribb funkcionális privatizáció (amikor a korábban önkormányzati egészségügyi szolgáltatót – az intézményi ingatlan tulajdonjogának megszerzése nélkül – gazdasági társaság működteti) már felveti a versenyjog alkalmazását. Különösen akkor, ha az adott cég – mint a HospInvest is – kórházi hálózat kialakítására törekszik. E tranzakcióknál már számíthat a 15 milliárd forintos fúziós küszöbérték, csakhogy nincs egyértelmű jogszabály, amely megmondaná, hogy a korábban költségvetési formában működő intézmény mely bevételei minősülnek árbevételnek – olvasható a Világgazdaságban.
Nem megvásárolta az egri kórházat, hanem a működtetését kívánja átvenni a HospInvest – mondta a Világgazdaságnak Kollányi Gábor vezérigazgató.
(mti)