Biomassza-tüzelésű erőműről szavaznak Cégénydányádon

A helyi önkormányzat kezdeményezésére tartanak népszavazást vasárnap Cégénydányádon, amelyen egy 20 milliárd forint értékű, biomassza-tüzelésű villamos erőmű építéséről mondanak véleményt a helyiek – közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település jegyzője pénteken.

MNO
2008. 09. 26. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint 550 szavazásra jogosult helyi lakos arról dönt, hogy létesüljön-e 19,9 megawattos teljesítményű erőmű a község közigazgatási területén vagy sem – mondta az önkormányzati hivatal vezetője. Hozzátette: a voksokat reggel 6 és 19 óra között adhatják le a választásra jogosult cégénydányádiak. Kormos Gyula, a Fehérgyarmathoz közeli település polgármestere elmondta: szó nincs arról, hogy ellenzői lennének az erőmű építésének, inkább elővigyázatosságból írták ki a népszavazást, nehogy később akár egyetlen ellenvélemény is megzavarja és időlegesen hátráltassa a beruházást.

A biomassza-tüzelésű erőmű létrehozását egy banki konzorcium tervezi, amely egyelőre nem kívánja nyilvánosságra hozni a nevét – jegyezte meg. Kormos Gyula tájékoztatása szerint, ha a helyiek a népszavazáson igent mondanak a beruházásra, elkezdődik az erőmű tervezése, s 2010 végétől már villamos energiát ad az üzem. Az erőművet biomasszával, lágy szárú növények maradványaival, illetve telepített energiafűvel és cukorcirokkal fűtenék.

Felhasználnák a gabonafélék szalmáját, a kukorica és a napraforgó szárát, kóróját, valamint 30-40 kilométeres térségben több mint ezer hektár földön telepítenének energiaültetvényeket a gazdák bevonásával. A számítások szerint a beszállító környékbeliek évente egymilliárd forint bevételhez jutnának így – emelte ki a polgármester. Hozzáfűzte azt is, hogy az üzemben nyolcvanan kapnának munkát, s a beruházók a mérnökök letelepedését is segítenék a községben. Kormos Gyula megjegyezte, hogy Cégénydányádon jelenleg mintegy 40 százalékos a munkanélküliség. A településnek – magyarázta – jelentős bevételi forrást is adna az erőmű 60-80 millió forintnyi éves ipari adója, amit teljes egészében fejlesztésre fordítanának, saját forrásként felhasználva a különböző pályázatok benyújtásánál.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.