Drog: „a kormány nem változtat a büntetőjogi szabályozáson”

Az előző évekhez képest csökkent a droghasználat miatt bekövetkezett halálesetek száma, a büntetőjogi szabályozáson a kormány pedig nem kíván változtatni – hangzott el az Országgyűlés kábítószerügyi eseti bizottságának ülésén kedden, amelyen a jelenlévők a felvilágosítás, a prevenció és az ambuláns ellátás megerősítését hangsúlyozták.

MNO
2008. 09. 02. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testületet azért hívták össze, mert egy hónapja kilenc kábítószer-túladagolásos haláleset történt. Az ismertté vált kábítószerrel visszaélés bűncselekmények száma 1996 és 2005 között a tizenötszörösére nőtt – mondta Avarkeszi Dezső, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára, hozzátéve, hogy 2006-ban már 13 százalékos csökkenés volt megfigyelhető.

Az elmúlt évekhez képest csökkent az illegális szerhasználat miatt bekövetkezett halálesetek száma, viszont ezek 88 százalékát a halálos herointúladagolások teszik ki – közölte. Avarkeszi Dezső szólt arról is, „a kormánynak nem áll szándékában a büntetőjogi szabályozáson változtatni”. Kovárik Erzsébet, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára szerint megoldás lehetne, ha egy telefonszolgálaton a szerhasználók tudnák jelezni rosszullétüket, és speciális eszközökkel szerelnének fel mentőautókat az ilyen esetek ellátására.

A tárca jövőre, az idei évhez hasonlóan, egymilliárd forint körüli összeget fordíthat a kábítószerügyi területre – mondta Kovárik Erzsébet.

Tamás Gábor rendőr alezredes elmondta, az egy hónappal ezelőtt kábítószer-túladagolásban meghalt kilenc emberből hat budapesti, három pedig miskolci lakos volt. A miskolci esetekben 36 százalékos tisztaságú heroint és nagy mennyiségű alkoholt fogyasztottak az elhunytak. A fővárosi eseteknél is, egy kivételével, heroint fogyasztottak a szerhasználók.

Egy esetben nem találtak a fogyasztó szervezetében heroint, ő több szert használt: kokaint, ketamint és amfetamint.

A kilencedik halálesetnél a fogyasztó jóval gyengébb, 13 százalékos heroint használt, de nagy mennyiségű gyógyszert is bevett.

Tamás Gábor közölte, a szóban forgó esetekben nem volt szennyezett az anyag, s nem is volt túl erős, ezért a halálesetekhez az „egyéb körülmények, a leromlott egészségügyi állapot” vezettek. Hozzátette: az elhunytak nem egyedül, hanem többekkel együtt használták a drogot, s más fogyasztóknak nem esett baja.

Zaher Gábor toxikológus a testület ülésén azon véleményének adott hangot, hogy a kábítószer-túladagolások helyzete elég rossz az országban. Ennek oka – mint mondta –, hogy „a heroinhasználó garnitúra” kezd megöregedni. Ezek az emberek tíz-tizenöt éve használják a szert, és emiatt borzasztóan leromlik az egészségük – fűzte hozzá. Hozzátette: az ismertnél biztosan többen halnak meg kábítószer-használat miatt, mert például a kokain okozta szívinfarktus rejtve maradhat.

Az ülésen a politikusok és a szakemberek egyaránt az információáramlás, az együttműködés és az ellátási rendszer javítását, fejlesztését hangsúlyozták. Kiemelték azt is: az alkohol- és a gyógyszerfüggőség elterjedésére is nagy figyelmet kell fordítani.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.