Hányan oszlathatják fel a Házat? – Szili másképp tudja

Az országgyűlés feloszlatásához szükséges szavazati arányról az alkotmány nem rendelkezik pontosan – az alaptörvény vonatkozó szövegrészét az országgyűlés szocialista elnöke másként értelmezi, mint az alkotmányjogászok egy része.

MNO
2008. 09. 14. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szili Katalin szerint a döntésnél az általános szabályok az irányadóak, azaz a jelen lévő képviselők többsége kimondhatja az Országgyűlés feloszlását. Lövétei István alkotmányjogász viszont úgy látja: ugyanúgy, mint a kormányprogram elfogadásához, a parlament feloszlatásához is abszolút többség, azaz az összes megválasztott képviselő több mint felének szavazata kell. Utóbbi 194 voksot jelent, a házelnök értelmezése szerint ennél kevesebb is elég lenne. Ez a kérdés azért fontos, mert ez alapján taktikázhatnak a pártok.

Abszolút többségnél az MSZP-nek a saját és Gyenesei István miniszter voksán kívül még legalább két szavazatot kell megszereznie a kormány túléléséhez. Ám ha a jelenlévők többsége elég a döntéshozatalhoz, akkor ehhez még átszavazniuk sem kell az őket támogató honatyáknak. Elég lenne az is, ha néhány SZDSZ-es, MDF-es vagy független képviselő nem menne be a szavazásra.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.