Koszi-per: szakértők sorát hallgatja meg a bíróság

Igazságügyi szakértők sorát hallgatja meg a Pest Megyei Bíróság a Koszi-klán néven elhíresült bűnözői csoport büntetőperében, az ő feladatuk feltárni, kinek, milyen szerepe volt a diósdi gyilkosságban, a pénzszállítókat és bankokat ért támadásokban, illetve az olajlopásokban. A diósdi gyilkos a múlt héten házi őrizetbe került az előzetes letartóztatásból, mert lejárt a legfeljebb kiszabható hároméves időtartam. Októberben feltételezett megbízója és tettestársa mehet haza.

Csibra Tibor
2008. 09. 29. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazságügyi szakértők bevonásával és szokásos, szigorú biztonsági intézkedések közepette folytatódott ma a Koszi-klán néven elhíresült bűnözői csoport büntetőpere a Pest Megyei Bíróságon, a Legfelsőbb Bíróság dísztermében. A Bartkó Levente vezette tanács beidézte azokat a szakembereket, akik a szervezet felszámolásakor, illetve a különböző bűncselekmények után vizsgálták a megtalált fegyvereket, az áldozatok, sérültek sebesüléseit, a helyszíneken felfedezett nyomokat.

A legutóbbi tárgyalás fő témája a Sáska László vállakozó ellen elkövetett gyilkossági kísérlet, illetve a három évvel ezelőtti budapesti, a XIX. és a III. kerületben történt két bankrablás, mely vélhetően a csoport számlájára írható. Az óbudai Inter-Európa Bankban az ott szogálatot teljesítő biztonsági őr súlyosan megsebesült, amikor a támadók lábon lőtték. Bemutatták a Sáska elleni merényletet követő helyszíni szemle felvételeit, illetve a pénzintézetekkel szemben elkövetett támadásoknál az ott készült, a térfigyelő kamerák által rögzített képeket. A csoport őrizetbe vételekor vezetőjének, Cz. Attilának a lakásán hatalmas menyiségű fegyverre akadtak a nyomozók.

A kézifegyverek mellett rengeteg lőszer, géppisztolyok, kézigránátok, vállról indítható rakéta került elő. Az arzenált valószínűleg használták az Egér és a Szerémi úti pénzszállítók kirablásánál is, előbbi alkalmával hetvenkétmillió forintot zsákmányoltak. A Koszi-klán ellen kétéves nyomozást követően tavaly ősszel emelt vádat a Pest Megyei Főügyészség, majd idén áprilisban kezdődött meg a büntetőper. Az első tárgyalás kisebb botránnyal kezdődött, mert ott derült ki, hogy az ügyészség több vádlott esetében súlyosbította a vádat, s erről ők nem kaptak értesítést. A csoport legsúlyosabb bűncselekménye a diósdi kettős gyilkosság volt, amelynek sértettjei feltehetően lefilmezték a bűnszövetkezetnek a százhalombattai Mol olajfinomítójából történt lopásait, s ezzel zsarolták őket, ezért elhatározták, hogy megölik F. Józsefet és K. Norbertet.

A végrehajtó P. Sándor volt, aki múlt hét elején került a szigorú előzetes letartóztatásból házi őrizetbe, miután az úgynevezett hároméves szabály miatt letelt a maximálisan kiszabható idő. A férfi vádalkut kötött: terhelően nyilatkozott magára, de megnevezte megbízóit is, s részletesen beszámolt a gyilkosság megtervezéséről és végrehajtásáról is. A korábbi bank- és pénzszállítórablások miatt ezért nem emelnek vádat ellene, s az ő vallomása a vád alapja Cz. Attila ellen is. Érdekessége az ügynek, hogy az olajlopások miatt, az okozott kár ellenére, a Mol nem tett feljelentést. A lejáró három év előzetes miatt október elején újabb két vádlott hagyhatja el a börtönt: a diósdi gyilkosság feltételezett megrendelője, Cz. Attila és az abban segédkező K. Ferenc. P. Sándor továbbra is gyanúsítottként szerepel az ügyben, de különösen védett tanúként tartják számon.

Az őt őrző nagy létszámú különleges egység nemcsak esetleges szökését hivatott megakadályozni, hanem meg kell védenie az esetleges támadástól is. A Koszi-klán egyik feltételezett vezetője, Sz. Miklós a mai és a korábbi tárgyalásokon is többször kijelentette, hogy nem volt tudomása a fegyverekről, rablásokról, gyilkosságról. Sérelmezte, hogy ezeket az ügyeket is az ő nevével együtt tárgyalják, így a média is vele azonosítja azokat. A csoport büntetőpere csütörtökön folytatódik a Pest Megyei Bíróságon, ahol további szakértőket – köztük a korábban több vádlottat is megvizsgáló poligráfos szakembert – hallgatnak meg. A bíróság főképp az olajlopások ügyét próbálja tisztázni.

A büntetőpernek majd negyven vádlottja van, többségük szabadlábon, illetve házi őrizetben várja az ítéletét, volt, aki óvadék ellenében került haza ilyen módon. Harminc tárgyalási napot tűzött ki a bíróság, szakemberek szerint akár hétszáz év börtönbüntetést is kiszabhatnak. Ítéletet várhatóan jövőre hirdetnek az ügyben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.