Jelentős előrelépés történt a pénzforgalmi hiány kezelésében 2007-ben, hiszen a tervezett 6,8 százalék helyett 5,5 százalék lett ez a mutató – mondta Kékesi Tibor (MSZP), a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság többségi véleményét összefoglalva. Emlékeztetett: ha a 2006-os és a 2007-es évek teljesítését összevetjük, akkor látható a 3,7 százalék javulás, ami jelentősnek minősíthető. Mint mondta, az idei évre 4 százalék a pénzforgalmihiány-terv, míg a mai adatok alapján várható, hogy ez az év végére 3,8–3,9 százalék lesz.
Kékesi Tibor értékelése szerint a konvergenciaprogram eredményeként sikerült az adósságspirált megállítani, s így megnyílt annak a lehetősége, hogy kinőjük azt az adósságot, amibe az elmúlt évtizedekben Magyarország belemanőverezte magát. Mint mondta, kedvezően alakult a külkereskedelmi mérleg, hiszen a kivitel nagyobb mértékben növekedett, mint a behozatal. Kékesi Tibor szerint az erőteljes korrekció érdekében áldozatot kellett hozni: 2007-ben 1,3 százalékkal tudott bővülni a magyar gazdaság, bár a várakozás 2,2 százalék volt. A tavalyi évet a belföldi fogyasztáscsökkenés, a jövedelmek 4,4 százalékos visszafogása, a nyugellátások csökkenése jellemezte.
De – mint mondta – stagnált a beruházási kedv is, és ugyanez mondható el a foglalkoztatásról is, míg a tőkebefektetések – az egyszeri hatások kiszűrése után – az előző év szintjén maradtak. A szocialista politikus szerint az idei évre már jobbak a kilátások, a kiadáscsökkentés-bevételnövekedés fele-fele arányban oszlik meg a költségvetésben. Így – jegyezte meg – az adatok a kiadás csökkentése és kevésbé a bevétel növekedése miatt fognak javulni.
Mádi: Válság, elvonások, többletterhek
Mádi László (Fidesz) a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság kisebbségi véleményének előadójaként elöljáróban közölte: a Kékesi Tibor által elmondottak alapján „szép múltat lehet rekonstruálni”, ám mindazok, akik Magyarországon élnek, messze nem tudnak ilyen szép bizonyítványt kiállítani a tavalyi évről. Mint mondta, a 2006-ig tartó kormányzati ciklusban sok ígéret volt, ezzel szemben a keserű valóság ennek az ellenkezője lett.
Válság, elvonások, többletterhek jellemezték 2007-et. Úgy vélte, a konvergenciaprogram nem elfogadható, nem szakszerű, hiszen a fűnyíróelvet követi. Mint mondta, hiányzott az árnyalt megközelítés, az alapos előkészítés, a hosszú távú stratégia, az ágazati megfontolás. Leszögezte: ez az eredményen is látszik, hiszen a kiigazítás adónövekedést eredményezett. Úgy vélte, a hiánycsökkentés úgy valósult meg, hogy a kiadások a tervezetthez képest növekedtek, míg az elvonások drasztikusan emelkedtek, ami főleg az élőmunka terheire igaz.
E szempontból Európában az élen járunk, míg a szolgáltatás színvonala drámai – jegyezte meg a politikus. A kormány gazdaságpolitikája negatív eredményének nevezte a Fidesz politikusa, hogy az emberek és a vállalkozások számára drámai helyzet alakult ki, hiszen ötszázalékos reálbércsökkenés volt, a gazdasági növekedés a fele lett a tervezettnek, a munkanélküliség nőtt, a foglalkoztatás csökkent, az infláció növekedett. Az önkormányzatokról elmondta: a családok és vállalkozások mellett e szektor számára sem hozott semmi jót a 2007-es év, hiszen az önkormányzatok forrásai nem nőttek megfelelő ütemben, tartozásaik drámaian emelkedtek. Mádi László választókerületének tapasztalatait összegezve azt mondta: vállalkozások sora azért megy tönkre, mert az önkormányzatok nem tudnak fizetni.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.