A miniszterelnök, pártelnök azt mondta: ez a társadalmi-gazdasági csúcsértekezlet segítheti a nemzeti összefogást, és ebben szükség van a közjogi méltóságok – köztük a köztársasági elnök és a házelnök –, a frakciók, az országgyűlési bizottsági vezetők, az önkormányzati szövetségek, a szakszervezetek, a munkaadók képviselőinek részvételére, valamint szakértők bevonására.
Hozzátette: ezt a fórumot egy-két héten belül össze kell hívni. „Az az igaz hazafi ebben a helyzetben, aki lépést tud tenni a másik álláspontja felé. Azt szeretném, ha a csúcson sok ilyet látnék” – fogalmazott, hozzátéve: azt javasolja, az MSZP ilyen magatartással készüljön, még akkor is, ha lenne oka arra, hogy megbántott legyen.
Ellépni és megértést tanúsítani
A kormányfő szerint a pénzügyi válságban a két legfontosabb feladat: rövid távon elhárítani a fenyegető veszélyt, majd megmutatni az utat. Ehhez azonban nemzeti összefogást kell teremteni. Gyurcsány Ferenc szerint ez a nemzeti csúcs nem arra való, hogy mindenki elmondja azt, amit az elmúlt években. „Most a nemzeti teljesítmény az, hogy ki tud saját eddigi álláspontjától ellépni és megértést tanúsítani a többiek álláspontja felé” – jelentette ki a politikus, akinek beszédét többször is taps szakította meg.
A kongresszus résztvevőihez szólva azt mondta: nem a hitünket, a meggyőződésünket kell feladni, de az adott helyzetben az együttműködést kell keresni, meg kell érteni a másikat. Nem beszédre, hanem cselekvésre van szükség. A jegybankelnökkel készített, 12 pontos javaslatcsomagban szereplő béremelés elhalasztásával összefüggésben azt mondta: az a helyzet, amiben van az ország, mértéktartásra kell, hogy késztessen a bértárgyalásokon. Szerinte azt kell végiggondolnia a munkavállalóknak: az az igazi tét, hogy január elsejétől vagy az év közepétől növekszik-e a bér, vagy ha nem elég óvatos az ország, akkor munkahelyek tízezrei szűnnek meg.
Történelmet ír a kormány
Gyurcsány Ferenc szerint Magyarország védekezőképessége annak köszönhető, hogy sokfajta vita mellett végigment azon az úton, amelyet a szocialisták vezette kormány ajánlott, és amellyel az elmúlt két évben megerősítették a magyar gazdaságot. Hozzátette: gyors intézkedések sokaságával tovább növelik a magyar gazdaság védekezőképességét. A politikus azt mondta, hogy a magyar betétesek az elmúlt napokban felelősen viselkedtek, „a magyar bankokból nem ment ki pénz”. A magyarországi pénzintézetek erősek, stabilak és fizetőképesek. Utalt arra, hogy a kormány egyik első intézkedése az volt, hogy korlátlanul, mindenki számára értékplafon nélkül garantálja a bankbetéteket. Gyurcsány Ferenc szerint történelmet ír a kormány azzal, hogy idén három százalék alatt lesz az uniós szabályok szerint számított költségvetési hiány.
Merre tovább?
A miniszterelnök a pénzügyi válságot beszédében többször is egy viharhoz hasonlította, amelyben nehéz tájékozódni, egyszerre kell kapaszkodni és közben gondolkodni azon, hogy merre tovább. Hangsúlyozta: az MSZP feladata, hogy a nemzet hajóját úgy kormányozza, hogy a vihar elülte után elöl legyen. Szavai szerint nem az a jó kapitány, aki a viharban nyerészkedik, hanem aki nyugodt, fegyelmezett, és a viharban csökkenti a hajóra nehezedő nyomást. A végleges adatok szerint a kongresszuson a küldöttekkel együtt nagyjából nyolcszáz szocialista vesz rész. A színpad mögött az MSZP-logó mellett „A cselekvés pártján” felirat olvasható.
(MTI)