Ingyen dolgoznak a tűzoltók? – Üzemel a sztrájkbizottság

Nem tudtak megállapodni pénteken a tűzoltók, illetve az Önkormányzati Minisztérium sem a lánglovagok veszélyességi pótlékával kapcsolatban, sem abban az ügyben, hogy a tűzoltók heti 48 órát dolgoznak 40 helyett, a különbözetet azonban nem kapják meg. A sztrájkbizottság folytatja munkáját. • Vége szakad a tortúrának? Kifizetik a szombathelyi tűzoltókat • A bíróság jóváhagyta a somogyi tűzoltók túlóradíj-követelését

MNO
2008. 10. 17. 14:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem született megállapodás sem a tűzoltók túlmunkájának kifizetése, sem pedig a veszélyességi pótlék megemelésének ügyében az Önkormányzati Minisztériumban tartott pénteki tárgyaláson – közölte a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) ügyvivője, Hócza György. A tűzoltók azt sérelmezik, hogy a kormány folyamatosan ingyenmunkára kényszeríti őket, mert míg más munkavállalóknak csak heti 40 órát kell dolgozniuk, a kormány nekik heti 48 órát ír elő; a különbséget, a heti 8 órát pedig nem fizeti ki. A heti 40 óra feletti túlmunka kifizetését egyébként 1992 óta kérik a tűzoltók, és – mint Hócza György elmondta – nekik mindegy, hogy a kormány szabadidőben vagy túlórában fizeti-e ki a túlmunkájukat. Nyugat-Európában egyébként a tűzoltók ugyanúgy 24–48-as szolgálati rendszerben dolgoznak, mint Magyarországon – vagyis 24 óra szolgálatot 48 óra pihenés követ –, így ők is heti 48 órát dolgoznak, de a legtöbb országban kifizetik a tűzoltóknak a 40 óra feletti munkát.
A lánglovagok azt is kifogásolják, hogy nem emelik fel a tűzoltók veszélyességi pótlékát a köztisztviselői alap 100 százalékára, mindössze annak 45 százalékát kapják. Ez havonta plusz 18 ezer forintot jelentene a tűzoltóknak, ami összesen 2,8 milliárd forintot igényelne.

A megbeszélésen Jauernik István, az ÖM államtitkára arról tájékoztatott minket, hogy a tárca szerint nem sértenek jogot, mivel a tűzoltókra is vonatkozó, a hivatásosok szolgálati jogviszonyról szóló törvény (Hszt.) 48 órában állapítja meg a tűzoltók heti munkaidejét. Hozzátette: a tárca elzárkózott a veszélyességi pótlék megemelésétől is, az ország nehéz gazdasági helyzetére és a begyűrűző gazdasági válságra hivatkozva.

Hócza György hangsúlyozta: a sikertelen tárgyalás után tovább folytatja munkáját az október 8-án megalakult sztrájkbizottság, és hamarosan bejelentik, milyen további lépéseket tesznek, hogy elérjék céljukat. A közelmúltban hivatalos látogatást tettek a lengyel Szolidaritás szakszervezet meghívására Lengyelországban, ahol tájékozódtak a lengyel tűzoltók helyzetéről. A lengyel kollégák szintén a heti 40 óra feletti munka kifizetéséért tüntettek, egyelőre az ő követelésük sem teljesült. A két szervezet együttműködési megállapodást írt alá arról, hogy egymást segítve próbálják meg céljaikat elérni. Az együttműködési megállapodáshoz csatlakozott a horvát és a bosnyák tűzoltó-szakszervezet is, így már négy tagból áll a HTFSZ által kezdeményezett nemzetközi tűzoltó-tömörülés. Már jelezte csatlakozási szándékát a szlovén szakszervezet is, és felvették a kapcsolatot többek között német, angol és francia szervezetekkel is, így reményeik szerint hamarosan megalakulhat az európai tűzoltó-szakszervezetek szövetsége.

Perek tömkelege zajlik

Az országban jelenleg csaknem négyezer tűzoltó pere zajlik a túlóradíjak miatt, és több bíróságon egymástól eltérő ítéletek születtek. A Vas megyei munkaügyi bíróság szeptember 18-án jogerősen úgy döntött, ki kell fizetni 68 szombathelyi tűzoltó 2004-től felhalmozódott, összesen csaknem százmillió forintnyi túlóradíját a heti 48 órán túli munkavégzés után. Október 16-án pedig a Somogy megyei munkaügyi bíróság hagyta jóvá a somogyi tűzoltók túlóradíj-követelését; arról, hogy pontosan mikor és mennyi pénzt kapnak, később születik döntés.

A szaktárca optimista

Az Önkormányzati Minisztérium közleménye szerint viszont számos kérdésben közeledtek az álláspontok a szaktárca és a tűzoltó-szakszervezetek mai egyeztetésén. A lényeges kérdések tisztázására még további szakértői egyeztetés lesz. A megbeszélésen a szaktárca – Gyenesei István miniszter korábbi döntése értelmében – a hivatásos állományúakról szóló törvényt (Hszt.) áttekintő közös munkacsoport létrehozását kezdeményezte abból a célból, hogy a katasztrófavédelmi feladatokat ellátók, így a tűzoltók javadalmazását felülvizsgálják. Ezzel a szakszervezetek egyetértettek. Az első ülésre 2008. október 20-án, hétfőn kerül sor. Az államtitkár tájékoztatása szerint a tűzoltóperek csak a Legfelsőbb Bíróság egységes döntése alapján lesznek lezárhatóak. Annak érdekében, hogy a döntés után a leggyorsabban lehessen eljárni, a közeljövőben egyeztetésre kerül sor a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok (a perekben alperes), a tűzoltók (a perekben felperes), illetve az Önkormányzati Minisztérium és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság képviselőinek részvételével.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.