A volt oktatási miniszter azt mondta, hogy az általuk benyújtott javaslat egyik eleme az állami törzsvagyon átruházása a felsőoktatási intézményeknek. Kiemelte, hogy garanciális elemeket is tartalmaz a javaslat arra vonatkozóan, hogy ez a törzsvagyon „ne olvadhasson el”. A garanciális elemek között említette, hogy csak az oktatási, kutatási funkciók, illetve az azokat kiegészítő szolgáltatások lennének megtarthatók. A javaslat szerint a közalkalmazottak jogállása nem változna, s mint Magyar közölte, a módosítás nem jelenti a felsőoktatási intézmények privatizálását. „Szó sincs privatizációról” – jelentette ki a politikus.
A részletekről elmondta, hogy a törvénymódosítási csomag kitér a vállalkozások gazdasági szabadságának bővítésére, növeli a gazdasági tanács döntés-előkészítő szerepét és megkönnyíti az Európai Unióban másutt akkreditált képzések beillesztését a magyar felsőoktatásba. Magyar hangsúlyozta, hogy széles körű egyeztetés előzte meg a javaslat benyújtását, és ennek a tapasztalatai, valamint a rektori konferencia javaslatai alapján alakították ki a tervezetet. A javaslat mellett érvelve emlékeztetett arra, hogy 1990-ben a „laikus” önkormányzatok megkapták az „alájuk tartozó” állami vagyont. Véleménye szerint ennek tükrében sem szakmai, sem gazdasági indoka nincs annak, hogy a magasan kvalifikált egyetemek és főiskolák esetében ez ne történjen meg.
Elvetik a javaslatot a szakszervezetek
Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke elutasította a javaslatot, az MTI-nek azt mondta: a javaslat a felsőoktatás privatizációját teszi lehetővé, ami tandíj bevezetését és az oktatók közalkalmazotti körből való kiszervezését, ezáltal elbocsátásokat eredményezhet. Hozzátette: elszántak abban, hogy megakadályozzák a törvényjavaslat elfogadását. A lehetséges lépésekről az ünnep után tárgyalnak a szintén elutasító álláspontra helyezkedő Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával és a Nagycsaládosok Országos Egyesületével.
Egyelőre nincs kormánydöntés
Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője úgy nyilatkozott, hogy még nem alakították ki álláspontjukat, vizsgálják a javaslatot. Minden kezdeményezést aszerint bírálnak el, hogy az mennyiben javítja a felsőoktatást, a képzés minőségét, így lesz ez Magyar Bálint és Sándor Klára javaslatával is. Ha találnak benne olyan elemeket, amelyektől jobb lesz a felsőoktatás, támogatni fogják – tette hozzá.
Manherz Károly, az oktatási tárca felsőoktatási szakállamtitkára hasonlóan nyilatkozott. Mint mondta, a tárca egy-két héten belül alakítja ki álláspontját a javaslatról. A szakszervezeti elnök azon felvetésével kapcsolatban, hogy a kezdeményezést privatizációt tenne lehetővé, s tandíj bevezetését és közalkalmazottak elbocsátását idézhetné elő, úgy válaszolt: erről szerinte nincs szó.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.