Avarkeszi Dezső, az igazságügyi tárca államtitkára felszólalásában elmondta: a törvény módosításának célja az Európai Bizottság által megalapozottan kifogásolt rendelkezések hatályon kívül helyezése, ami elősegítheti a bizottság által Magyarország ellen 2007. november 13-án indított kötelezettségszegési eljárás megszüntetését.
Fónagy János (Fidesz) hangsúlyozta: az elmúlt egy év történései bebizonyították, hogy a Ház helyesen döntött a stratégiailag fontos vállalatok védelmére hozott jogszabály megalkotásakor. Elmondása szerint a legnagyobb ellenzéki párt ezért a csökkentett hatáskörrel rendelkező módosító indítványt is támogatja, és egyúttal felhívja a kormány figyelmét, hogy a jövőben is kitüntetett figyelemmel kísérje a stratégiai vállalatok működését.
Podolák György (MSZP) a gazdasági és informatikai bizottság álláspontját ismertetve kiemelte: a magyar gazdaságnak szüksége volt a stratégiai jelentőségű vállalatok védelmét szabályozó törvény megalkotására, ugyanakkor a bizottság tudomásul vette az Európai Bizottság kifogásait és egyhangú szavazással elfogadásra javasolta a törvényjavaslatot.
Lakos Imre (SZDSZ) szerint az Országgyűlés „vékony pallón próbált egyensúlyozni” a sajtóban „lex Molként” emlegetett törvény meghozatalakor. Hangsúlyozta: az Európai Bizottság álláspontjában a törvény számos lényegesnek mondható rendelkezését érvényben hagyta, ami jelzi, hogy a Ház helyesen tette, amikor a "lehető legmesszebb elment" a stratégiai jelentőségű vállalatok védelme területén.
Herényi Károly (MDF) örömét fejezte ki, hogy az Országgyűlés múlt évi döntésében „végre nem kimondottan uniós irányelveknek igyekezett előre megfelelni”, hanem a magyar gazdaság valós érdekeit segítette.
Molnár Béla (KDNP) hangsúlyozta: Magyarország az Európai Bizottságtól nemcsak elmarasztalásban részesült, hanem elismerést is kapott arról, hogy a stratégiai jelentőségű vállalatokat érintő törvények a nemzeti érdekek jogos érvényesítését is tartalmazzák.
Kovács Tibor (MSZP) egyetértett a korábban felszólalókkal abban, hogy a szabályozás a médiában megjelent éles elutasítások ellenére is igazolta a hozzá fűzött elvárásokat. Az Európai Bizottság kis számú kifogása szerinte jól mutatja, hogy a kormánynak nem kell mindig „éltanulónak” lennie az uniós irányelvek átvételekor.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.