A kormány nevében Engyel Gyula, a Pénzügyminisztérium főosztályvezető-helyettese indokolta a jövő évi költségvetési javaslatot. Végig a kormány másodszor beterjesztett javaslatáról beszélt, holott kedden már kiderült, hogy az jelentősen módosul, és ez a költségvetési bizottság ülésén vitát is kavart. Beszélt viszont a legfrissebb módosításról Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Kijelentette, hogy 300 milliárd forint különbség lesz a másodszor benyújtott javaslat és annak módosított változata között. Az elnök kritikával illette a „második” költségvetési javaslatot, amely szerinte „fűnyíróelven” csökkentette a kiadásokat.
A módosítás utáni legújabb verzióról véleményt fog mondani az ÁSZ – közölte Kovács Árpád. Felhívta a figyelmet arra, hogy a stagnáló gazdaságban – a legújabb verzió ezt tartalmazza majd – növekedni fog a korrupció, márpedig jó lenne azt a jelenlegi szinten tartani. Az állam működési költségeinek csökkentése kapcsán pedig úgy vélte, hogy ezek kétharmadát különféle nemzetközi szabályok és elkötelezettségek miatt nem lehet csökkenteni. Példaként említette a Magyar Tudományos Akadémiát, a bíróságokat, a versenyhivatalt, a külügyet és az uniós befizetéseket. Végül két javaslatot tett Kovács Árpád: a parlament növelje a jövő évi költségvetés tartalékait, illetve a hiány finanszírozásánál – a kamatemelkedés miatt – kalkuláljon 100 milliárd forintos nagyságrenddel nagyobb összeggel.
Fónagy János (Fidesz) egyebek mellett az útalap 30 milliárdos megkurtítását és a gazdaságösztönző előirányzatok jelentős csökkentését kifogásolta. Göndör István (MSZP) pedig arról beszélt, hogy készen állnak a tartalék növelésére, „bár ehhez el kell venni valahonnan a pénzt”.
Podolák János (MSZP) bizottsági elnök összefoglalójában arról beszélt, hogy a kormány pénteken beadja módosító javaslatait, ebben 320 milliárd forinttal csökkennek az adóbevételek, a kiadások pedig 400 milliárddal lesznek kisebbek. A költségvetés hiánya 2,9 százalékról 2,6 százalékra esik vissza.
A jövő évi költségvetést megalapozó törvénycsomag 18 jogszabályt módosít – mondta az előterjesztő Engyel Gyula. A pénzügyminisztériumi főosztályvezető-helyettes egyebek mellett az államháztartási törvényt emelte ki, amelyben változnak a zárszámadás ellenőrzési szabályai. Göndör István (MSZP) azt kérdezte: szerepel-e a javaslatban az a szabály, hogy az önkormányzatoknak független könyvvizsgálót kell alkalmazniuk? Engyel Gyula válasza nemleges volt.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.