Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője szerint meglepetés, de a találkozó fontos eseménye lenne, ha valódi szakmai vita alakulna ki a nemzeti csúcson pl. a kiadáscsökkentésről. Köztudott ugyanis, hogy a szereplők nem értenek egyet alapvető kérdésekben, de kérdés, hogy a szokásos adok-kapok alakul ki, vagy komolyan érvelnek majd a résztvevők – tette hozzá.
Nehezen lehet elvárni, hogy szakmai döntés szülessen a csúcson, hiszen a meghívottak többsége nem közgazdász, ráadásul a felhatalmazás is hiányzik mögülük. Inkább szimbolikus jelentősége van a találkozónak, mégpedig az, hogy a különböző szereplők le tudnak ülni egy asztalhoz – emelte ki. Az is mutatja, hogy nem lehet tartalmi eredményt várni a találkozótól, hogy a kormány már a csúcs előtt fontos döntéseket hozott, a miniszterelnök pedig találkozott a legfontosabb gazdasági szereplőkkel – mutatott rá Szomszéd Orsolya.
Kiszelly Zoltán szerint sem valószínű, hogy bármiféle szakmai döntés születik majd a „nagyon felvizezett” csúcson. Csak akkor lehetne érdemi döntés, ha mindegyik szereplő úgy látná, hogy valóban komoly lesz a pénzügyi válság Magyarországon is – tette hozzá. A politikai játékban Gyurcsány Ferenc azt akarja majd megmutatni, hogy a kisebbségi kormány a válságban is működőképes, a Fidesz pedig azt hangsúlyozza majd, hogy azért sokkal nagyobb a baj, mert a kormány nem védi meg az embereket a válságtól – tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc a megszorító intézkedésekkel kapcsolatos felelősséget is szét akarja osztani a nemzeti csúcson. A Fidesznek pedig érdeke lehet, hogy ezek közül a megszorítások közül néhányat átengedjen, hiszen ha kormányra kerül, akkor neki kevesebbet kell már ezek közül bevezetnie. Az ellenzéki párt azonban nem akar egyértelmű felelősséget vállalni – mondta a politológus.
A nemzeti csúcs szakpolitikai célja, hogy megnyugtassa a külföldi befektetőket – ez a válságban kötelező gyakorlatnak tekinthető. A másik fontos cél, hogy a "házi feladatokat" – mint például a nagy elosztó rendszerek reformját – ismét megkíséreljék megoldani – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán.
A két politológus hasonlóan értékelte Sólyom döntését
Szomszéd Orsolya szerint „minimum megfontolandó” az, amit Sólyom László mond a találkozóval kapcsolatban. Nem világosak a célok és a keretek is homályosak, csak tapogatózás van arról, hogy miről szól a nemzeti csúcs – tette hozzá. Joggal hivatkozik az államfő arra, hogy valódi relevanciája erősen kétséges a nemzeti csúcsnak. Nyilvánvaló, hogy a köztársasági elnök nem akart még nagyobb súlyt adni egy olyan eseménynek, ami Gyurcsány Ferenc önálló politikai céljaitól sem mentes – mondta Szomszéd Orsolya.
Kiszelly Zoltán szerint egyrészt a presztízs miatt nem vesz részt Sólyom László a találkozón, másrészt azért, mert egy "felvizezett testületről" van szó, amelyben sok olyan is résztvevő is van, akinek semmilyen döntési felelőssége nincs.
(mti)