A részletekről szólva azt mondta: kétszer ötmilliárd eurós csomagra van szükség. Az egyik ötmilliárdos csomag adócsökkentést kell, hogy tartalmazzon, míg a mások ötmilliárdra a kis- és középvállalkozások támogatása miatt van szükség. Hozzátette: e pénz forrása EU-támogatás kell, hogy legyen. Úgy vélte, el kell érni, hogy a kkv-k az EU-támogatások legalább 30-35 százalékát kapják meg, illetve azt is, hogy az EU, akár kiegészítő támogatásként is, a mai helyzetben finanszírozza a hazai vállalkozások, a kkv-k támogatását. „Kapjon elsőbbséget minden, ami elősegíti a gazdasági növekedést, kapjon elsőbbséget mindaz, ami beruházást és munkahelyet teremt” – fogalmazott, majd közölte: emellett minden kormányzati kiadás, így a luxuskiadások, a kommunikációs kiadások befagyasztására lenne szükség.
De – mint mondta – a költségvetésből ki kell venni minden halasztható kiadást, így az autó-, az irodabútor- és a telefon-beszerzéseket is. A 2009-es költségvetéssel kapcsolatban Varga Mihály azt mondta: végre kell egy igazi költségvetés a következő évre. Hozzátette: a mostani változatban nem szerepel a megemelt jegybanki alapkamat, ami az államadósság finanszírozásában fog jövőre pluszterhet jelenteni. Közölte: reményei szerint a pénzügyi tárcánál már dolgoznak a költségvetés második változatának átdolgozásán. A Fidesz fontosnak tartja, hogy akármilyen tartalék is szerepel a 2009-es költségvetésben, annak elköltése szigorúan az ellenzék bevonásával történhessék meg – tette hozzá. Varga Mihály a Fidesz gazdaságpolitikusaként aggasztónak nevezte, hogy a kormány a nemzetközi szervezetekkel folytatott tárgyalásokról semmiféle tájékoztatást nem adott az Országgyűlésnek. Kérdésre válaszolva azt mondta: a kormánytól azokról a lépésekről sem kaptak semmilyen konkrét információt, amelyeket az állampapírpiacon léptek. Úgy vélte, szükség lenne arra, hogy e lépésekről a pénzügyminiszter tájékoztassa a parlament költségvetési bizottságát.
Daróczi: Gyurcsány pénteken is egyeztetett
Daróczi Dávid erre így reagált: a miniszterelnök péntek délelőtt is egyeztetett a Pénzügyminisztérium vezetésével, valamint a gazdasági és az igazságügyi miniszterrel arról, hogy amennyiben szükséges, milyen intézkedéseket hozzanak meg rövid időn belül. A megbeszélésen részt vett Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető is.
(MTI)