Veszélyben a Műegyetem: megsüllyedt az egyik épület

Az elmúlt fél évben mintegy 5-6 centimétert süllyedt a Műegyetem vegyészmérnöki és biomérnöki karának „Ch” épülete, a süllyedés így már megközelíti a veszélyes mértéket; a mozgás lassult ugyan az elmúlt két hétben, de nem állt meg - mondta Pokol Béla, a kar dékánja pénteken.

MNO
2008. 10. 10. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dékán ugyanakkor az épület esetleges kiürítését a lehető legrosszabb forgatókönyvnek nevezte, amelyre reményeik szerint nem lesz szükség. Jelenleg két olyan hely van az épületben, amelyre oda kell figyelni – közölte.

A Népszabadság pénteken arról írt, lehet, hogy ki kell üríteni a Műegyetemet, mert a 4-es metró építése miatt lassan süllyed az épület. A lap úgy tudja, kritikus határra ért a vegyészmérnöki és biomérnöki kar épületének süllyedése, amelyet a metróalagút és az épület alatti peron építése okoz.

Pokol Béla elmondta: a süllyedést folyamatosan mérik, az adatok azonban nem hozzájuk, hanem a beruházóhoz futnak be, amely az időnként közli velük azokat. A legutóbbi, általa ismert adatok szerint 5 és 6 centiméter közötti az épület süllyedése az elmúlt fél évben. Ez meghaladja a szakértők által jósolt mértéket – jegyezte meg, hozzátéve: tudomása szerint veszélyes helyzet 6 centimétertől állhat elő, ekkor már komoly károk keletkezhetnek. Mint mondta, már most is vannak a főfalakban, a pillérekben, illetve boltozatoknál repedések. További veszélyforrást jelenthetnek a közművek, nem tudni, hogy például a csatornák, gázcsövek hogyan reagálnak a veszélyes értéket meghaladó süllyedésre. Az épület repedésének következménye, hogy egymáshoz képest is mozognak a falak, a födémek, tehát épületen belül is jelentkezhetnek problémák.

A dékán felidézte: a süllyedés augusztus vége felé lett olyan mértékű, hogy a beruházó és kivitelező jelentkezett az egyetemnél. Ez ugyanakkor egybeesett azzal, hogy az egyetemen is észlelni kezdték a problémát: a rengeteg új repedést, a csempék leválását a falról. Emellett feljött a burkolat, elmozdult az erkélykorlát egyes helyeken – sorolta. A mozgás az utóbbi két hétben ugyan lassult, de nem állt meg, s tudomásuk szerint a mélyállomás építése nem fejeződött be, az épület most is mozog – tette hozzá Pokol Béla. Az épület állapotát folyamatosan figyelik, statikai szakértő azonnal jelzi, ha bárhol veszélyhelyzet áll elő.

Az épületben az egyik nagyelőadóban hatszázan, a másikban háromszázan férnek el. Emellett laborok, egyéb irodák is vannak az épületben, ahol egyszerre akár hat-hétszáz személy is tartózkodhat. A dékán által az MTI-hez eljuttatott, szeptember végi egyetemi összefoglaló anyagban az olvasható: a metróépítkezés megkezdése előtt készült szakértői tanulmány szerint a több mint 100 éves épületet, illetve elsősorban az épület alapozását meg kellene erősíteni, hogy biztonsággal kibírja a közvetlen alatta folyó metróvonal- és állomásépítési munkálatokat. Ez mintegy egymilliárd forintba kerülne, a stabilizációs munkálatokat azonban költségtakarékossági okokból nem végezték el.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.