Árvízvédelmi ellenőrzést tartottak Szabolcsban

Az ár- és belvizektől leginkább fenyegetett Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében befejeződött a vízkár-elhárítási létesítmények őszi felülvizsgálata – közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.

MNO
2008. 11. 13. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazgatósághoz tartozó 541 kilométer hosszú árvízvédelmi töltés állapota megfelelő, az idén levonult három nagy árhullám által okozott gátkárok helyreállítása is megtörtént – mondta Bodnár Gáspár. Megjegyezte: a nyári, július végi árhullám idején jól vizsgázott a továbbfejlesztett felső-tiszai árvízvédelmi előrejelző és riasztó központ, ami rendkívül fontos a védelmi előkészületek szempontjából, hiszen a Tiszán néhány óra alatt is kialakulhatnak jelentős árhullámok.

Ugyancsak jól vizsgázott az 1,2 milliárd forintos beruházással megépített gávavencsellői tiszai árvízkapu, amely a Lónyay-főcsatorna menti településeket védi, s lezárásával nincs szükség védekezésre a főcsatorna gátjai mentén. Bodnár Gáspár megemlítette, hogy Szabolcsban a folyók gátjainak 70 százalékán, 379 kilométer töltésszakaszon már az előírt méretű a földsánc. Egy újabb, 27 kilométeres beregi, Vásárosnamény és Lónya közötti gátrész megemelésének előkészítését az idén megkezdték.

Szintén elindult a 6 milliárd forint értékű Gulács és Jánd közötti árapasztó tározó megépítésének előkészülete is. Az igazgató a téli-tavaszi várható árhullámok elleni védekezések felkészülésére is kitért, hangsúlyozva: a kellő mennyiségű védelmi anyagok és eszközök rendelkezésre állnak. Ugyanakkor megemlítette, hogy Szabolcs 229 települése közül csak 177 rendelkezik védelmi tervvel, pedig elkészítése elengedhetetlenül fontos az árvízveszély fenyegetettsége miatt. Bodnár Gáspár a belvízvédelmi művek felülvizsgálatának mielőbbi elvégzését is halaszthatatlan feladatként jelölte meg a települési önkormányzatoknál. Szabolcsban utoljára 2001. márciusában pusztított árvíz, a Tisza és a Túr átszakadt gátjai miatt víz alá került beregi településeken a kár meghaladta a 100 milliárd forintot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.