Elutasítja a Fidesz az egészségügyi törvényjavaslatot

Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításától hatékonyabb ellátást vár az Egészségügyi Minisztérium - mondta Székely Tamás tárcavezető az előterjesztés általános vitájának kezdetén elhangzott expozéjában szerdán az Országgyűlésben. A Fidesz a törvényjavaslat egészét elutasítja. • Az egészségügyi törvényekről tárgyal az Országgyűlés

MNO
2008. 11. 19. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészségügyi miniszter kiemelte: a jövőben hatékonyabban lehet majd felhasználni az egészségügyben rendelkezésre álló forrásokat is, és ezek a források oda koncentrálhatók, ahol a szükséglet keletkezik, ezzel csökken az egyenlőtlenség az ellátásokhoz való hozzáférésben. A több törvényt módosító előterjesztés nagyban támaszkodik a Biztonság és partnerség címet viselő, a nyáron társadalmi vitára bocsátott dokumentumra, amelyet több szakmai szervezet is támogatott – mondta a miniszter. Az előterjesztés érinti az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről (kórháztörvény), az egészségügyről, a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, valamint a felsőoktatásról szóló törvényt, illetve a gyógyszer-gazdaságossági jogszabályt.

Székely elmondta: a szaktárca szándékai szerint a javaslat révén rugalmasabb lesz a járó- és fekvőbeteg-ellátás kapacitáselosztása. A változtatás lényege, hogy a szakellátásban országosan minimális óraszámokat hirdetnek ki, amelyeket a fenntartónak mindenképpen biztosítania kell és maximálják a biztosító által finanszírozott ellátásokat. A javaslat szerint ettől országosan 5 százalékkal el lehet térni, vagyis a jelenleg finanszírozott ellátásokon felül – ott, ahol a hozzáférés nehezebb, mint az országos átlag – új kapacitásokat fogadhat be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Az ellátásszámokat évente újraosztják, erre a biztosító tesz előterjesztést, a regionális egészségügyi tanácsok (ret-ek) pedig javaslatokat terjeszthetnek be, a „végső szót” azonban a regionális tiszti főorvos hozza meg – ismertette a miniszter.

A kórháztörvény módosítása kapcsán az egészségügyi intézmény fenntartója kezdeményezheti majd az egyes ellátások átcsoportosítását intézményein belül, a kérelmet ebben az esetben is a területileg illetékes tiszti főorvosnál kell kezdeményezni, és ő is engedélyezi azt. A tartósan kihasználatlan kapacitásokat az OEP folyamatosan monitorozza, és javaslatot tehet azok átadására olyan intézményeknek, amelyeknél arra szükség van. Az átcsoportosítás Székely elmondása szerint irányulhat aktív ellátásból krónikusba, vagy járóbeteg-ellátásba, vagy krónikusból járóbetegbe, azonban az aktív ellátásszámot nem lehet növelni.

Az egészségügyi miniszter arról is szólt, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) korábbi határozatát figyelembe véve módosítják a gyógyszer-gazdaságossági törvény gyógyszerismertetői díjra vonatkozó passzusát. A változtatás eredményeként csak azon orvoslátogatók után kell fizetni a gyógyszergyáraknak havi 416 ezer forintot, akik ténylegesen ezt a tevékenységet végzik. (Az Ab azt kifogásolta, hogy a törvény minden regisztrált orvoslátogatóra nézve kötelezővé tette a díj fizetését, függetlenül attól, hogy az adott gyógyszerismertető valóban végezte-e ezt a feladatot.)

Kökény: Szakmai alapon mérlegeljenek

Schvarcz Tibor (MSZP) kiemelte: a partnerség és a biztonság jegyében a párt nyitott azon módosító javaslatok befogadására, melyek jobbá teszik az egészségügyi ellátást. Kökény Mihály (szintén MSZP) arról beszélt, hogy pártja javasolja: a képviselők szakmai és ne politikai szempontok alapján mérlegeljék a törvényjavaslat támogatását. A fideszes Horváth Zsolt közölte: az előterjesztésnek vannak olyan pontjai, amelyeket támogatni tudnak, azonban a törvényjavaslat egészét elutasítják. Soltész Miklós (KDNP) azt mondta, a törvényjavaslat nem ad választ a volumenkorlát és a várólisták kérdéseire, és nem foglalkozik azzal, hogy az egészségügy miként éli túl a jövő évi 100 milliárd forintos elvonást. Bőhm András (SZDSZ) védelmébe véve az elmúlt évek egészségügyi reformfolyamatát, és arról beszélt, hogy az előterjesztéssel számos problémájuk van, ezért a törvényjavaslat támogatását a liberális frakció részéről megígérni nem tudja.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.