Királyhelmecen a Felvidéket Magyarországhoz visszacsatoló, 1938-ban hozott első bécsi döntés hetvenedik évfordulójáról akart megemlékezni egy magyar csoport, benne az őrsereg 28 nyírségi, egyenruhás tagja, amit be is jelentettek a szlovák hatóságoknak – emlékeztetett a jogász, aki maga is egyenruhás tag, de más elfoglaltsága miatt nem volt ott szombaton a szlovákiai településen.
Hozzátette: a szlovák rendőrök – arra hivatkozva, hogy a város polgármesteréhez is be kellett volna nyújtani kérelmet – megtiltották a megemlékezést, majd miután két embernek megengedték a koszorúzást a világháborús emlékműnél, a hazafelé tartó egyenruhásokat előállították.
Gyüre Csaba elmondása szerint az érintettek szlovák nyelvű rendőrségi határozatot kaptak. Ezt most fordítják magyarra, és ha megismerték a tartalmát, akkor döntenek majd a szerveződés vezetői a fellebbezésről, amelyet három napon belül nyújthatnak be. A nyíregyházi ügyvéd úgy tudja, hogy a szlovák büntetőtörvénykönyv 42. szakaszának első bekezdése alapján tiltott önkényuralmi jelkép csoportos viselése miatt indított eljárást a szomszédos ország rendőrsége az ügyben.
A csoport egyenruhás tagjai először 2007. június 4-én tűntek fel a nyíregyházi Trianon-megemlékezésen. Azt követően részt vettek az általuk testvérszervezetüknek tartott Magyar Gárda alakuló eskütételén, majd – megfogalmazásuk szerint – „roma bűnözés elleni” demonstrációkon. Olaszliszkától Tatárszentgyörgyön át Vásárosnaményig sok településen vonultak fel. Hivatalosan a Nemzeti Őrsereg északkelet-magyarországi szervezete – Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei tagokkal – 2007. október 22-én a nyírségi Szabolcs községben tartotta alakuló eskütételét. Azóta – mint Gyüre Csaba mondta – minden megyében létrejött alakulatuk.
A Nemzeti Őrsereg Hagyományőrző Egyesület hivatalos bejegyzését 2008. január 14-én elutasította a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság, hiánypótlásra felszólítva a szerveződést. Ennek eleget tettek, így az egyesület bírósági nyilvántartásba vétele 2008 nyarán megtörtént – mondta Gyüre Csaba ügyvéd, aki egyébként a Jobbik megyei elnöke. E határozat ellen azonban az ügyészség fellebbezett; az ügyben a másodfokú döntés a Debreceni Ítélőtáblára vár.
(MTI)