A kereszténydemokrata vezérszónok szerint olyan költségvetésről beszélnek a parlamentben, ami nincs is. Ami előttünk fekszik, az egy előterjesztés, amit múlt pénteken kaptak meg a képviselők, és amit úgy lehet értékelni, mint a Pénzügyminisztérium javaslatát – jelentette ki Hargitai János. A KDNP-s képviselő szerint a kormánynak vissza kellene vonnia második költségvetési javaslatát, és egy olyan büdzsétervezetet lenne szükséges beterjeszteni, amely a valós és reálisnak tekinthető számokat tartalmazza.
Amit a kormány az Állami Számvevőszékkel művel, az az ÁSZ jogainak kiüresítése, ugyanis jogszabály írja elő, hogy költségvetést nem lehet ÁSZ-vélemény nélkül tárgyalni – emlékeztetett Hargitai János. Hozzátette: az ÁSZ a lehetetlent is megpróbálta, egy hét alatt tett le egy véleményt. Kitért arra, hogy a kormány számításai szerint 2009-ben 3,1 százalékkal növekednek a nyugdíjak, a válság miatt pedig a 13. havi nyugdíjat 80 ezer forintban maximálta a kormány, így szerinte másfél millió ember kerül nehezebb helyzetbe.
Hargitai János megfogalmazása szerint a pénzügyi válság felnagyította a Gyurcsány-kormány által folytatott „lehetetlen” gazdaságpolitikát. Szerinte a kormány 2002 óta megduplázta az ország adósságállományát és lehetetlen mértékig emelte az adóterhelést. Szólt arról is, hogy a jegybanki alapkamat Magyarországon a lehető legmagasabb Európában, a lakosság az elmúlt években hitelekhez nyúlt, így érkeztünk el az államcsőd veszélyéhez, október 9-hez, a fekete csütörtökhöz.
A KDNP vezérszónoka felidézte az ÁSZ megjegyzését, amely szerint a javaslatban nehezítette a tisztánlátást a három évre kitekintő, valamint a 2008. évi várható főbb előirányzatok hiánya. Hozzáfűzte: a számvevőszék szerint a pénzügyi válság hatására elképzelhető a kormány által utoljára prognosztizáltnál is alacsonyabb gazdasági növekedés, a költségvetési bevételek további csökkenése, valamint az állami kiadások vártnál nagyobb emelkedése. Hargitai János hangsúlyozta: ne legyen senkinek kétsége afelől, hogy a kormány igénybe fogja venni a készenléti hiteleket. Közölte: javaslatára a kormány negyedévenként és egy-egy hitelfelvétel előtt beszámol majd a költségvetési bizottságban arról, mire kívánja felvenni a hitelt.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.