A személyi jövedelemadó (szja) törvényben ugyanis az „igazolás nélkül elszámolható költségek” között egy sorban szerepelnek a parlamenti képviselők és az önkormányzati, választott tisztségviselők. Az szja-törvény szerint igazolás nélkül elszámolható költség az országgyűlési képviselők tiszteletdíjáról, költségtérítéséről és kedvezményéről szóló törvény szerint megállapított költségtérítés, valamit a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló törvény szerint megállapított költségátalány összege.
A szocialisták keddi informális frakcióülésén úgy foglaltak állást, hogy a képviselői jövedelmeket jövőre átlagosan 8 százalékkal csökkentenék – ezzel a közszférához hasonló mértékben vállalhatnák a válságkezelés következményeit. Az MSZP az adótörvényeket módosítaná; jelenleg az országgyűlési képviselők alapdíja az szja-szabályok szerint adózik, míg költségtérítése adómentes. Ha a polgármesterekre és az alpolgármesterekre is kiterjesztik az „áldozatvállalást”, az a 386 országgyűlési képviselőn túl további 8-10 ezer ember érintene, ha az önkormányzati képviselőkre is, akkor több tízezer ember eddig adómentes juttatása adózna.
A számítások szerint, ahhoz, hogy az országgyűlési képviselők jövedelme átlagosan 8 százalékkal csökkenjen, a költségtérítést 16 százalékkal kellene csökkenteni. Ez havonta ötvenezer forintos kiesést jelentene átlagosan egy-egy képviselőnek. Ha csak a költségátalányt adóztatnák meg (a szállásköltségeket nem), akkor havi 40 ezer forinttól esnének el a képviselők. A költségtérítés 16 százalékkal való csökkentése hozzávetőleg évente 230-240 millió forintos kiadáscsökkenést jelentene az Országgyűlésnek.
(MTI)