Süth ellenőriztetne – bizalmatlanok a méhészek + Képek

Magyarországon jelenleg több mint 15 700 méztermelő van, az ő piaci pozíciójuk javítása, munkahelyeik garantálása, továbbá a fogyasztók biztonságának érdekében folyamatos ellenőrzéseket tart az élelmiszerlánc biztonságért felelős hatóság – kezdte sajtótájékoztatóját pénteken Süth Miklós, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szakállamtitkára, országos főállatorvos. Ám a Magyar Nemzet pénteki cikkében arról ad hírt, hogy a méhészek bizalma már megingott Süth Miklós hivatalában: az utóbbi hetekben ugyanis a lap több tucat hamisított mézet talált a boltokban. A főállaorvos szerint azonban mindez csupán „sajtólárma”. • Csúsztatott Süth Miklós • Előnyben a hamisítók • Budai: A főállatorvos a felelős a hamisított mézekért

MNO
2008. 11. 21. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az idei mézvizsgálatok során sok nem megfelelő minőségű mézet találtak a szakemberek. Ezért vált szükségessé, hogy kiemelt módon is foglalkozzanak e területtel, és azért is, mert a tavasszal a német társhatóság felhívta a magyar élelmiszerbiztonságért felelős hatóság figyelmét arra: több, Magyarországról származó szállítmányban találtak kifogásolható minőségű árut” – mondta Süth Miklós.


A Magyar Nemzet az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) nyomán az elmúlt hetekben több répacukorral szennyezett „mézet” vizsgáltatott meg a németországi Brémában, a világ egyik legismertebb laboratóriumában. Ám a lap hiába hívta fel a közvélemény figyelmét a jelenségre, a hatóság nem tüntette el a polcokról a szemetet, és nem indított eljárásokat a hamisítókkal szemben. Az Alimenti Kft. termékei például az elmúlt fél évben hatszor „buktak le” a vizsgálatokon, a múlt hétig mégis lehetett vásárloni belőlük.


„Eddig összesen 497 mézmintát vizsgáltak, ebből a mennyiségből 235-öt hamisításra” – közölte az országos főállatorvos. A kiemelt ellenőrzés során – amely október közepétől december közepéig tart – várhatóan mintegy 350-400 mintát vizsgálnak meg a szakemberek – ismertette Búza László igazgató-főállatorvos. Eddig 196 mintát vizsgáltak meg, és 82 minta esett kifogás alá. Az első, április közepétől augusztus végéig tartó vizsgálati szakaszban a megvizsgált 235 mintából 140 tétel nem volt megfelelő, azaz idegen anyagot tartalmazott, ez a méznél nem megengedett. A nem megfelelő minták közül 124 volt magyar, míg 17 külföldi. A nem megfelelő minták előállítóira, forgalmazóira összesen 139,6 millió forint bírságot szabtak ki minőségvédelmi bírság címén. Emellett 6,4 millió forint állategészségügyi bírsággal is sújtottak előállítókat, forgalmazókat – hangzott el a sajtótájékoztatón.

A Magyar Nemzet október óta több cég hamisított mézeit találta meg különböző boltok polcain. A laboratóriumi vizsgálatok lesújtó eredményeit nyilvánosságra is hozta. Ezen cégek termékei az OMME korábbi vizsgálatain már megbuktak, a főállatorvos azonban erre úgy reagált: mindez csak „sajtólárma” – olvasható a Magyar Nemzet pénteki számában. A mai sajtótájékoztatón Süth Miklós azt mondta: a mostani minták és vizsgálatok már azt mutatják, hogy a helyzet javul. Emellett a kifogásolási arány eltolódott, ugyanis nagyobb arányban találtak külföldről származó nem megfelelő mintákat, már mintegy 30 százalék volt a mostani vizsgálatok során – tette hozzá.


A Magyar Nemzet mai cikkében ugyanakkor kiderül: a lap által bevizsgált „mézek” között például a Klenáncz Méhészet minden terméke hamisított volt, a hatóság mégsem veteti le a polcokról, mondván, hogy a hiba esetleg a gyártási technológiára vezet vissza. Az Alimenti Kft.-ről – amelynek termékei eddig hatszor buktak meg a vizsgálatokon – pedig azt nyilatkozta a Hír Tv-ben: „attól még, hogy valaki egyszer hibázott, még továbbra is állíthat elő mézet”.

A Tesco közleményben jelentette be november 15-én, hogy azonnal visszahívta az Alimenti Kft. termékeit. A vizsgálatai alátámasztották a Magyar Nemzet által júniusban és októberben elvégeztetett vizsgálatok eredményeit. Az Alimenti Kft. tehát úgy forgalmazhatta hónapokig a „répamézeket”, hogy hiába derült ki az élelmiszer-hamisítás ténye, a hatóság nem indított ellene büntetőeljárást.

Süth Miklós a mai sajtótájékoztatón közölte: annak érdekében, hogy a magyar méztermelők minél jobb piaci pozícióba kerülhessenek, a Magyar Élelmiszerkönyvben egy új mézszabványt is bevezetnek, amelynek a magyar méztermelők könnyűszerrel eleget tehetnek, és ez garanciát ad a jó minőségre is. Az ilyen tanúsítvánnyal ellátott mézek előreláthatólag a jövő évben kerülhetnek majd forgalomba.


Fotók: Máté Péter


A Magyar Nemzet pénteki számában olvasható: tavasszal az Aranynektár Kft. mézcsomagoló-üzemét névtelen feljelentés alapján bezárták, a hatóság feljelentést is tett ellene. Ez azonban megalapozatlannak bizonyult, a büntetőeljárást a rendőrség bűncselekmény hiányában októberben megszüntette. Ugyanebben a hónapban öntötte el a boltok pocait a Magyar Nemzet által leleplezett szemét, mégsem történt feljelentés egyetlen esetben sem.

Takács Ferenc, az Aranynektár Kft. vezetője a Hír Tv-ben így beszélt: „Nemcsak ellenünk folyt ilyen, több hatóság bevonásával tartott megszállás jellegű vizsgálat, hanem minden magyar tulajdonú, mézzel foglalkozó vállalkozásnál. Külföldi tulajdonban levőknél azonban nem” – idézi fel a lap.

(MTI/Magyar Nemzet)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.