300 milliárd is mehet a kutatásra

A kutatás-fejlesztés-innováció terén az idén nagy jelentőségű változás történt, miután a terület kormányzati szintű képviseletet kapott azzal, hogy létrejött a tárca nélküli miniszter hivatala. Jövőre a kutatás-fejlesztésre fordítandó forrás növekszik, és elérheti a 290-300 milliárd forintot a 2008. évi 250-260 milliárd forinttal szemben.

MNO
2008. 12. 27. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Molnár Károly tárca nélküli miniszter értékelése szerint a kormányzati változás lehetőséget ad arra, hogy a különböző minisztériumoknál korábban szétaprózott forrásokat koncentrálják, azokat hatékonyabban használják fel.

A tárca nélküli miniszter elmondta: változást jelent a forráselosztás gyakorlatában, hogy a korábbi elvekkel szemben a rendelkezésre álló pénzügyi forrásokat elsősorban a nagy projektekre összpontosították, amelyekhez kockázatot vállalva önrésszel is csatlakozni kell a nyertes pályázóknak.

Molnár Károly szerint ennek lett az eredménye, hogy sikerült a kutatás-fejlesztési ráfordításon belül a magánszféra arányát növelni, és elérni az 50 százalékot. Korábban az állam 70, a magánszféra 30 százalékkal járult hozzá a kutatás-fejlesztés költségeihez.

Célkitűzés, hogy a vállalati hozzájárulás aránya 2010-ig tovább növekedjen, és az állami támogatással együtt elérje a GDP 1,2 százalékát, ami még mindig elmarad az Európai Unió 1,8 százalékos átlagától. A miniszter szerint a kutatás-fejlesztés-innováció súlyát a kormány azzal is elismerte, hogy 2008-ban egyetlen egyszer sem merült fel az e területre szánt állami forrás csökkentése.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.