A külföldi finanszírozási forrásokat is felhasználó 21 Kutatóközpont irányító szerepkört tölt be a manipulációs kerekasztal kutatói között. A csoportról azt érdemes tudni, hogy tagjai torzított adatokkal próbálják a Tisza Pártnak kedvező módon befolyásolni a közvéleményt.

A 21 Kutatóközpontra fókuszálva fontos megjegyezni, hogy az intézet vezetője, Róna Dániel mindig is a baloldal szakértője volt. Róna dolgozott például a Momentumnak és Márki-Zay Péternek, a baloldal korábbi miniszterelnök-jelöltnek is.
A közvélemény-kutató tagja volt a 2022-es ellenzéki kampánystábnak, akkoriban maga is elismerte, hogy befolyásolási célzattal publikáltak néhány nem megfelelő színvonalú mérést.
A kutatócégnek pedig a guruló dollárokból jutott támogatás.
Manipulatív felmérések
Rónáék hitelességét nem erősíti, hogy a Partizán megrendelésére készített felmérésük eredményeiről Magyar Péter a nyilvánosságra kerülésük előtt értesült – igaz, ez nem számít egyedi esetnek a manipulációs kerekasztal körül. A hiányos módszertannal készített kutatásokról ráadásul utólag magyarázkodni is kényszerült az intézetvezető. A Tisza Párttal való összefonódást a nekik kedvező félrevezető méréseken és a korai értesülésen túlmenően az is alátámasztja, hogy a 21 Kutatóközpont korábbi munkatársa és projektvezetője, Seprenyi Anita Magyar Péter sajtósa és asszisztense lett. Továbbá Kollár Kinga esetleges lemondásáról is a 21 Kutatóközpont kérdezte meg a választókat, miután a politikus elmondta a Tisza Párt őszödi beszédét.
25 millió forintos osztalék
Az elkötelezettségük fényében érdekes áttekinteni a cég pénzügyi helyzetének alakulását. A 21 Kutatóközpont Kft. 2024-es gazdasági beszámolója vegyes képet mutat. Egyrészt jelentősen csökkent az árbevétel, alig haladta meg a 100 millió forintot, miközben 2023-ban még 134 millió volt. Az egyéb bevételek nem egészen egymillió forinttal emelkedtek – nypécmillióra – az elmúlt évben. Ezzel együtt a 2023. évi kis mértékű veszteséget tavaly sikerült 6,4 milliós nyereségbe fordítani. A javulás a ráfordítások visszaszorításának volt köszönhető, az anyagjellegű tételek harmadával csökkentek, így 64 milliót tettek ki, míg a személyi jellegű kiadások negyedét sikerült megspórolni egy év alatt.
Utóbbi különösen figyelemre méltó, mivel a munkavállalók száma csak feleekkora mértékben csökkent – ez arra enged következtetni, hogy körülbelül 14 százalékkal csökkent az átlagbér a cégnél.
A tulajdonosok – 25 százalékban Róna Dániel, a fennmaradó részben pedig a 21 Kutatóközpont Alapítvány – úgy döntöttek, hogy minden korábbi eredménytartalékot kivesznek a cégből, és 25 millió forintos osztalék kifizetéséről határoztak, ami ötmillióval több az előző évinél.