Elvégzett földmunkát nem lehet teherautóra rakni

Már több mint egy éve várnak hiába a pénzükre azok az alvállalkozók, akik különféle munkálatokat végeztek a vasvári autóbontó építkezésén. Az üzem 47 százalékos készültségi fokon áll, munkát az építkezésen 2007 decemberében végeztek utoljára. A hoppon maradt alvállalkozók már egy követeléskezelővel is próbálkoztak, sikertelenül. Az elvégzett földmunkákat viszont nem lehet teherautóra rakni. • Vasvár, Magyarország: csúszik az átadás, mindenki a pénzre vár • Alvállalkozók bontották a bevásárlóközpontot• Felpofozták és szidalmazták a Hír TV operatőrét + Videó

Pálffy Lajos
2008. 12. 19. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szomorú karácsonya lesz annak a hat kis cégnek, amelyek a vasvári autóbontó üzem építkezésén dolgoztak még tavaly. Munkájuk ellenértékét ugyanis a mai napig nem kapták meg, és azok a tízmilliók, melyekkel a PRONA Kft. tartozik nekik, nagyon hiányoznak a kasszából. Összesen 400 millió forintról van szó – mondta el lapunknak az egyik földmunkákat végző cég vezetője, aki több mint 20 millió forintját várja hiába.

A károsultak szerint az biztosnak látszik, hogy a pénz a generálkivitelező H-Safes Zrt. és a fővállalkozó, a PRONA Kft. között tűnt el valahol. A banki hitelből épülő üzem beruházójának, a Recycling Technologiesnek a bankja ugyanis elutalta a teljes összeget a generálkivitelező felé. Nem mellékes, hogy a teljesítés ellenére mégis rosszul járt a beruházó, mert az üzemben nem indult meg 2008. július elsejéig a termelés, nem tudták foglalkoztatni a beígért ötven embert, így a vasvári önkormányzat által adott kedvezményeket elvesztették.

Németh Zsolt, Vasvár fideszes polgármestere arról beszélt az MNO-nak, hogy a várost anyagi kár nem érte, hiszen a szerződésben foglaltak szerint az önkormányzat rögtön lehívta a bankgaranciát, a több mint 20 millió forintot. Németh arról is tájékoztatott: friss információi vannak arról, hogy a befektető nem állt el szándékától, és valamilyen formában mégis megvalósul a project.

A beruházó bankjának utalásairól Németh Zsolt is tudott. A tipikusan magyar történetben, úgy látszik, a mobiltelefonos elérhetőségű H-Safes a ludas, hiszen még a pórul járt alvállalkozók által megbízott követeléskezelő cég sem jutott – hónapok munkája után – vele semmire. A cég folyamatosan elérhetetlen, mint ahogyan a Budapesten működő PRONA Kft.-vel is egyre nehezebben tudnak csak érintkezni az alvállalkozók, akik úgy tudják, hogy a PRONA október elején csődeljárást indított a H-Safes ellen. Azóta nem történt semmi, ezért most arra készülnek, hogy – mivel a csődeljárás ennél a kis törzstőkéjű cégnél nem hozna sok eredményt – polgári peres eljárással próbálnak valamennyit megkapni a pénzükből. Áfa- és adócsalás, valamint sikkasztás miatt fogják feljelenteni a PRONA ügyvezetőjét.

Arra a felvetésre, hogy más kifizetetlen alvállalkozókhoz hasonlóan az építkezésről miért nem viszik el azt, ami mozdítható, az egyik alvállalkozó éppen a 47 százalékos készültségre hivatkozott és arra, hogy az elvégzett földmunkákat, a bevakolt, beépített téglákat mégsem lehet csak úgy teherautóra rakni. Arról is beszélt, hogy hiába voltak a közelmúltban hasonló akciók, mégis félnek a rendőrségtől és az akcióval járó nyilvánosságtól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.