Elvégzett földmunkát nem lehet teherautóra rakni

Már több mint egy éve várnak hiába a pénzükre azok az alvállalkozók, akik különféle munkálatokat végeztek a vasvári autóbontó építkezésén. Az üzem 47 százalékos készültségi fokon áll, munkát az építkezésen 2007 decemberében végeztek utoljára. A hoppon maradt alvállalkozók már egy követeléskezelővel is próbálkoztak, sikertelenül. Az elvégzett földmunkákat viszont nem lehet teherautóra rakni. • Vasvár, Magyarország: csúszik az átadás, mindenki a pénzre vár • Alvállalkozók bontották a bevásárlóközpontot• Felpofozták és szidalmazták a Hír TV operatőrét + Videó

Pálffy Lajos
2008. 12. 19. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szomorú karácsonya lesz annak a hat kis cégnek, amelyek a vasvári autóbontó üzem építkezésén dolgoztak még tavaly. Munkájuk ellenértékét ugyanis a mai napig nem kapták meg, és azok a tízmilliók, melyekkel a PRONA Kft. tartozik nekik, nagyon hiányoznak a kasszából. Összesen 400 millió forintról van szó – mondta el lapunknak az egyik földmunkákat végző cég vezetője, aki több mint 20 millió forintját várja hiába.

A károsultak szerint az biztosnak látszik, hogy a pénz a generálkivitelező H-Safes Zrt. és a fővállalkozó, a PRONA Kft. között tűnt el valahol. A banki hitelből épülő üzem beruházójának, a Recycling Technologiesnek a bankja ugyanis elutalta a teljes összeget a generálkivitelező felé. Nem mellékes, hogy a teljesítés ellenére mégis rosszul járt a beruházó, mert az üzemben nem indult meg 2008. július elsejéig a termelés, nem tudták foglalkoztatni a beígért ötven embert, így a vasvári önkormányzat által adott kedvezményeket elvesztették.

Németh Zsolt, Vasvár fideszes polgármestere arról beszélt az MNO-nak, hogy a várost anyagi kár nem érte, hiszen a szerződésben foglaltak szerint az önkormányzat rögtön lehívta a bankgaranciát, a több mint 20 millió forintot. Németh arról is tájékoztatott: friss információi vannak arról, hogy a befektető nem állt el szándékától, és valamilyen formában mégis megvalósul a project.

A beruházó bankjának utalásairól Németh Zsolt is tudott. A tipikusan magyar történetben, úgy látszik, a mobiltelefonos elérhetőségű H-Safes a ludas, hiszen még a pórul járt alvállalkozók által megbízott követeléskezelő cég sem jutott – hónapok munkája után – vele semmire. A cég folyamatosan elérhetetlen, mint ahogyan a Budapesten működő PRONA Kft.-vel is egyre nehezebben tudnak csak érintkezni az alvállalkozók, akik úgy tudják, hogy a PRONA október elején csődeljárást indított a H-Safes ellen. Azóta nem történt semmi, ezért most arra készülnek, hogy – mivel a csődeljárás ennél a kis törzstőkéjű cégnél nem hozna sok eredményt – polgári peres eljárással próbálnak valamennyit megkapni a pénzükből. Áfa- és adócsalás, valamint sikkasztás miatt fogják feljelenteni a PRONA ügyvezetőjét.

Arra a felvetésre, hogy más kifizetetlen alvállalkozókhoz hasonlóan az építkezésről miért nem viszik el azt, ami mozdítható, az egyik alvállalkozó éppen a 47 százalékos készültségre hivatkozott és arra, hogy az elvégzett földmunkákat, a bevakolt, beépített téglákat mégsem lehet csak úgy teherautóra rakni. Arról is beszélt, hogy hiába voltak a közelmúltban hasonló akciók, mégis félnek a rendőrségtől és az akcióval járó nyilvánosságtól.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.