Kövér visszautasította, hogy a bűnözés egyre súlyosbodó problémájába erőnek erejével etnikai motívumokat keverjenek. A Fidesz szerint származására, bőrszínére, szociális helyzetére, pártállására, vallási hovatartozására tekintet nélkül mindenkinek joga van a védelemhez, ugyanakkor – bőrszínére, származására, pártállására, szociális vagy felekezeti hovatartozására való tekintet nélkül – senkinek sincsen joga ahhoz, hogy büntetlen maradjon, ha bűncselekményt követ el – mondta Kövér, hozzátéve: szerinte a megélhetési bűnözés kategóriájával azokat mentegetik, akiket nem mentegetni kellene, hanem el kellene fogni, és börtönbe kellene zárni.
A fideszes politikus jellemzőnek nevezte, hogy a kiskunlacházi szerencsétlen kislány temetésének napján, amikor a kormányból is az együttérzés, a megrendülés és a közrend helyreállításának szándéka kellett volna, hogy megszólaljon, az MSZP-s Mesterházy Attila „rettegő romákról” beszélt, akiket a rendőrségnek meg kell védenie.
Kövér leszögezte: Teleki László volt romaügyi államtitkár, szocialista parlamenti képviselő „azon fantáziál”, hogy a romákat ért erőszakos támadásoknak, gyilkosságoknak etnikai motívuma van. „Az ő képességével érthető, miért nem tudta megmagyarázni, ezt hogyan is gondolja” – jegyezte meg Kövér.
Kövér szerint tarthatatlan állapotok alakultak ki, a rendőrség nem képes teljesíteni legfontosabb feladatát, az emberek védelmét, az állam pedig nemhogy erőt nem tud felmutatni a bűnözéssel szemben, hanem a nagy bajban tovább gyengíti, demoralizálja a rendőrséget. Mint mondta, úgy tűnik, az MSZP-ben nincs szándék a probléma megoldására, hiszen a szocialista frakció és vele együtt az MDF is leszavazta azt a fideszes költségvetési módosító indítványt, ami 3 milliárd forintot javasolt új rendőrőrsök létrehozására és a meglévők felújítására. A rendőrség jelenlegi állapotáért a választmányi elnök az állandó anyagi problémákat, a létszámhiányt és az idő előtt nyugdíjba vonult tapasztalt rendőrök hiányát kárhoztatta. Mint mondta, jövőre is 20 milliárdos elvonás sújtja a rendőrséget, ahol összességében háromezerrel kevesebb, csak a fővárosban pedig ezerrel kevesebb rendőr teljesít szolgálatot, mint ami törvény szerint lehetne.
Kövér „agyament, ostoba, nemzetáruló döntésnek” nevezte Lamperth Mónika korábbi belügyminiszter rendelkezését, ami miatt szerinte tavaly január 1. óta 5000 rendőr ment el idő előtt nyugdíjba, mert így nagyobb juttatást kapott, mint ha a szolgálati idő végén tette volna ezt. A rendőrség szakmai értelemben is „kivéreztetett állapotban” van – jegyezte meg. Az ellenzéki képviselő a rendőrség lezüllesztését, demoralizálását célzó eszköznek nevezte, hogy a rendőrséget az MSZP-SZDSZ kormány hivatalba lépése óta folyamatosan, Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége óta pedig „brutálisan, szinte a napi gyakorlat szintjén vonják politikai befolyás alá”.
(MTI)