A liberális pártelnök egy keddi budapesti sajtótájékoztatón újságírói kérdésre azt mondta, hogy miután hétfőn mindkettejükre ugyanannyian szavaztak a frakcióvezető-választáson, „politikai megoldásra” van szükség, amire ő meg is tette a javaslatot. „Hajlandó vagyok visszalépni és ezt várom ellenfelemtől, Kóka Jánostól is” – jelentette ki az SZDSZ elnöke. Fodor Gábor közölte, hogy olyan harmadik jelöltet kell találniuk, akinek személyében meg tudnak egyezni. A pártvezető azt mondta, nagyvonalú gesztust kell tenni, amire ő hajlandó, mert számára nem presztízskérdés, hogy frakcióvezető legyen. Fodor Gábor újságírói kérdésre cáfolta, hogy a kialakult helyzet következtében kettészakadna a párt.
Kóka János jelenlegi frakcióvezető egy másik keddi fővárosi sajtótájékoztatón – szintén újságírói kérdésre – azt mondta, nem számít arra, hogy az országgyűlési képviselőcsoport újabb tagjai jelentkeznének a frakcióvezetői titulusért. Hozzátette: azt várja, hogy a jövő héten a frakció döntést hoz az ügyben.
A reformok mellett az SZDSZ
Az SZDSZ elnöke hangsúlyozta, hogy szükség van olyan társadalmi összefogásra, amely egyértelműen a reformok mellett teszi le a voksát. Fodor a liberális párt elnökeként ígéretet tett arra, hogy minden olyan, a Reformszövetségtől érkező javaslat mellé oda fognak állni, amely az ország javát szolgálja. Reményét fejezte ki, hogy ezek a javaslatok hasonlóak lesznek az SZDSZ által képviseltekhez. Hozzátette: ha nem lesznek hasonlóak, akkor is kész lesz odaállni néhány javaslat mellé, mert ez az ország érdeke.
Emlékeztetett rá, hogy ellenzéki pártként azért támogatták a költségvetés elfogadását, mert nem az ország, hanem a kormány ellenzékeként dolgoznak, és az országnak most az összefogás az érdeke. Fodor Gábor hangsúlyozta, hogy a reformokat „ki kell kényszeríteni”, és ő az SZDSZ elnökeként arra kívánja ösztönözni a kormányt, hogy álljon ki azok mellett. Elmondta, hogy a Reformszövetség képviselőinek átadta az SZDSZ Válságból lehetőség című anyagát, és közölte velük, hogy a liberális párt olyan adócsomagon dolgozik, amelynek az a célja, hogy a kormány megkezdjen egy adóreformot. A szövetség részéről a megbeszélésen részt vevő Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) volt elnöke elmondta, hogy január végére, február elejére olyan reformcsomagot szeretnének elkészíteni, amely remélhetőleg biztosítani tudja, hogy Magyarország ki tudjon lábalni a nehéz gazdasági helyzetből.
Vizi E. Szilveszter az euró minél korábbi bevezetése mellett érvelt. Hozzátette, hogy olyan lépésekre van szükség a gazdaság-, a kiadás- és a szociálpolitikában, amelyek lehetővé teszik, hogy az ország ne menjen tönkre. Hangsúlyozta, hogy a Reformszövetség javaslatai nélkülözni fogják a politikai pártok érdekeit. Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke arról beszélt, hogy támogatni kell a megtakarításokat, ezért ha csak ideiglenesen is, de meg kell szüntetni a kamatadót, illetve az árfolyamnyereség-adót. Megjegyezte, hogy alapvető céljaik között szerepel egy rövidebb és egy hosszabb távú elképzelés kidolgozása. Utóbbi a 2009-2013 közötti időszakra vonatkozik, és alapvető célja, hogy a magyar gazdaság versenyképesség, illetve a lakosság életszínvonala és életminősége tekintetében felzárkózzon az Európai Unió átlagához, de ehhez reformokra van szükség.
(MTI)