Civitas Fortissima: Balassagyarmat ünnepel

A megszálló csehszlovák katonaság 90 évvel ezelőtti kiűzésére emlékeztek Balassagyarmaton csütörtökön. Az 1919. január 29-i helytállásért az Országgyűlés 2005-ben a Civitas Fortissima, azaz a legbátrabb város címet adományozta a Nógrád megyei városnak.

MNO
2009. 01. 29. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtöki ünnepségen Medvácz Lajos (Fidesz) polgármester idézte fel a 90 évvel ezelőtti eseményeket, amikor az első világháború után újra fegyverek ropogtak a város utcáin. Elmondta: január 15-én csehszlovák katonák több ponton átlépték az Ipoly folyót, elfoglalták a vasútvonalat, és egy 40 fős különítmény bevonult Balassagyarmatra. Céljuk a vasúthálózat, a Salgótarján környéki szénmedencék elfoglalása, és az 1918-as belgrádi szerződésben megállapított demarkációs vonal még délebbre tolása volt. Noha voltak, akik átengedték volna a várost a csehszlovákoknak, vasutasok, tisztségviselők és rendőrök esküt tettek az ellenállás megszervezésére, majd velük együtt polgárok és diákok harcoltak a városért.

A városvédő harcban tíz ember halt meg. 1919. január 29-én, kétheti megszállás után Balassagyarmat felszabadult. A csehszlovák katonák kiszorítása segített abban, hogy a trianoni béketárgyalás eredményeként Balassagyarmat Magyarország része maradt. A polgármester úgy fogalmazott: „Az érdem mindenkié, aki nem vált megalkuvóvá.”

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke levélben köszöntötte a balassagyarmatiakat, akik 90 éve hűségesen őrzik a Civitas Fortissima hagyományát. Emlékeztetett rá, Urbán Árpád (MSZP), a város tragikus balesetben meghalt országgyűlési képviselője törekvéseinek eredménye lett, hogy a jeles napot emléktörvénybe foglalta az Országgyűlés.

Sólyom László köztársasági elnök ünnepi gondolatait Palásti Ferenc tábornok, az elnöki hivatal főosztályvezetője tolmácsolta. Mint mondta, a város lakói büszkék lehetnek elődeik helytállására, és azokra az önkéntesekre is, akik nem engedik elfeledni a hagyományokat. Nincs veszett ügy, ha összefognak, ezt üzenik elődeink – tette hozzá.

Az évfordulón Civitas Fortissima elnevezést kapott a város főtere, az ellenállásban kimagasló érdemeket szerzett Huszár Aladárról pedig utcát neveztek el. Balassagyarmaton tartják csütörtökön a Legbátrabb város című film országos premierjét. Matúz Gábor balassagyarmati származású rendező-producer filmje február 12-ig lesz műsoron a városi Madách moziban. A játékfilmes elemeket is tartalmazó dokumentumfilm az országos és világpolitikai eseményekbe ágyazva mutatja be a Balassagyarmaton történteket, a megszállás két hetét és a városvédő harcot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.