Csütörtökön eldől a továbbtanulók sorsa

Csütörtökön kiderül, hogy kik kezdhetik meg 2009 februárjában tanulmányaikat az egyetemeken, főiskolákon; ekkor határozzák meg a keresztféléves képzések felvételi ponthatárait - tette közzé honlapján az Országos Felsőoktatási Információs Központ.

MNO
2009. 01. 14. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ponthatárok még csütörtökön kikerülnek a felvi.hu honlapra, de a közzététel utáni napokban az országos napilapok is közlik. A honlapon elérhető „Az én felvim” szolgáltatással, a jelentkezők azt is megnézhetik, hogy melyik intézményben kezdhetik meg tanulmányaikat. A kért elbírálási sorrend alapján az első olyan helyre nyer felvételt a jelentkező, ahol elérte a megállapított ponthatárt. Nem vehető fel felsőoktatási intézménybe az a pályázó, aki nem rendelkezik a képzéshez szükséges végzettséggel, nem éri el a megállapított ponthatárt vagy a jogszabályi minimum pontszámot, a 160 pontot, felsőfokú szakképzésben pedig 140 pontot.

A felvételi döntésről hivatalosan a felsőoktatási intézmények írásban értesítik a jelentkezőket. Szintén az egyetemek, főiskolák tájékoztatnak a beiratkozás helyéről és időpontjáról, illetve az egyéb további teendőkről. Akiket ezúttal nem vettek fel, újra próbálkozhatnak a tavaszi eljárásban: a 2009. szeptemberben induló képzésekre ugyanis február 16-áig lehet még jelentkezni. A keresztféléves képzésekre a november 15-i határidőig többen jelentkeztek, mint a megelőző évben: korábban 2073-an érdeklődtek a képzések iránt, most pedig 2670-en szeretnének valamilyen szakon tanulni.

Emelkedett a benyújtott jelentkezések száma is 3810-ról 4720-ra. A jelentkezők 34 százaléka alapképzésekre, 55 százaléka mesterképzésekre nyújtott be kérelmet, 11 százalék felsőfokú szakképzésben szeretne továbbtanulni. A mesterképzések közül a legnépszerűbbnek a műszaki képzések bizonyultak, a jelentkezők 29 százaléka választott ilyen képzést. A bölcsészettudományi, gazdaságtudományi és informatikai szakokra a jelentkezők 12-15 százaléka pályázik, míg a diákok 26 százaléka tanári mesterszakra jelentkezett.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.