A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) partner a helyhatósági rendszer átalakításában, de úgy látja, hogy a reformot nem a kis önkormányzatoknál kell kezdeni – mondta Gémesi György, a szervezet elnöke. A MÖSZ mindenben közreműködik, ami az önkormányzatok működését jobbá, ésszerűbbé, aktívabbá és hatékonyabbá teszi, de az autonómia felszámolását elutasítja, s különösen igaz ez a kistelepülések esetében – közölte a szövetségi vezető, Gödöllő polgármestere.
Kiemelte: azzal, hogy esetleg a kis lélekszámú településeken szüntetnék meg az önkormányzatokat, legfeljebb 5-10 milliárd forintot lehetne megtakarítani, ugyanakkor elveszne a közösségszervező és -megtartó erő, amely jelenleg megakadályozza az érintett falvak elnéptelenedését. Gémesi György szerint a költségcsökkentést elsősorban a budapesti helyhatóságoknál kellene kezdeni, a fővárosi és a kerületi önkormányzatoknál.
„Ott van mit megtakarítani, nem úgy, mint a kis- és közepes településeken, amit az is mutat, hogy 1600-nál több az önhibáján kívül nehéz költségvetési helyzetben lévő önkormányzatok száma jelenleg” – hangoztatta. Hozzáfűzte, hogy ez a szám „a gazdasági válság miatt feltételezhetően tovább nő az idén”. A MÖSZ elnöke szerint mindenképpen szükség van az önkormányzati feladatrendszer átalakítására, hiszen – mint hangsúlyozta – a helyhatóságok források nélkül nem képesek ellátni kötelezettségeiket. Gémesi György kitért arra, hogy a Magyar Önkormányzatok Szövetsége február 24-én tartja közgyűlését. Februárban még egy jelentős tanácskozás lesz: a hónap végén a hét önkormányzati szövetség közös elnökségi ülést tart, hogy egyeztesse a hatékonyabb érdek-képviseleti munka kialakítását.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.