A TASZ 2008 februárjában fordult a Miniszterelnöki Hivatalhoz közérdekű adatigényléssel, melyben kérte a 2007-ben tartott kormányülések összefoglalóit és azok mellékleteit. A MeH elutasította az igényt, arra hivatkozva, hogy az összefoglalók államtitoknak minősülnek, a mellékletek pedig döntés megalapozását szolgáló adatok, ezért megismerésük korlátozás alá esik. A TASZ ezt követően fordult bírósághoz.
Az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság ítéletében részben helyt adott a TASZ kereseti kérelmének. A bíróság kimondta: az összefoglalók és azok mellékletei közérdekű adatok, amelyek megismerésére minden állampolgár jogosult, a kormányülésről készült hangfelvételek nyilvánosságra hozatala azonban kizárólag a miniszterelnök mérlegelési jogkörébe tartozik.
A kormányülések dokumentálásával korábban az Alkotmánybíróság is foglalkozott, és 2006-ban arra kötelezte az Országgyűlést, hogy alkosson törvényt, amely rendezi a kormányülések rögzítését övező bizonytalan jogi helyzetet.
Az 2007. január 1-jétől életbe lépett törvény értelmében, ha a miniszterelnök másképp nem rendelkezik, a kormány ülései nem nyilvánosak, és a róluk készült hangfelvétel sem hozható nyilvánosságra. A jogszabály rögzíti azt is, hogy az ülésekről összefoglalót kell készíteni, amelyet mellékleteivel együtt meg kell őrizni. Ezeknek az iratoknak a kiadását kérte a TASZ a MeH-től.
A per során a MeH a dokumentumok egy részét kiadta a jogvédő szervezetnek, egy részét kivonatolva bocsátotta a rendelkezésére, egy harmadik részét azonban egyáltalán nem adta ki. A jogerős ítélet alapján azonban a MeH-nek az utóbbi dokumentumokat is ki kell adnia, mégpedig úgy, hogy a TASZ által meg nem ismerhető adatokat felismerhetetlenné kell tennie, mert a dokumentációk egésze nem, csak konkrét adatok minősíthetők államtitoknak. Az eljárásban a TASZ kérte egy 2007. augusztusi ülés hangfelvételének kiadását is, ám ezt a bíróság álláspontja szerint a MeH jogszerűen tagadta meg.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.