Még az uniós előrejelzésnél is mélyebb a magyar válság

Szakértők azt ajánlották a kormánynak, hogy az Európai Unió és a Nemzetközi Valutalap 2009-2010-re vonatkozó előrejelzéseit vegye alapul, és azoknál óvatosabban számoljon – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken, azt követően, hogy világgazdasági folyamatokat elemző szakértőkkel egyeztetett a Parlamentben. • Alacsonyabb inflációval tervezi újra a költségvetést a kormány• Navracsics: Gyurcsány a Guinness-rekordok könyvébe igyekszik + Videó • Orbán: Valótlan adatokat közölt a kormány• A kormány saját hatáskörben intézkedne a további sarcokról?

MNO
2009. 01. 23. 15:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió héten közzétett prognózisa Magyarország számára 2009-re 1,6 százalékos gazdasági recessziót vetített előre. „Arra bátorítanám magunkat, hogy ennél valamennyivel alacsonyabb növekedéssel számoljunk” – fogalmazott a miniszterelnök. A kormányfő az óvatos tervezés mellett az egyensúlyi pálya megőrzését nevezte a legfontosabb kérdésnek. A miniszterelnök hozzátette: a Nemzetközi Valutaalap január 29-én, a rendkívüli parlamenti napon teszi közzé az új világgazdasági prognózisát.

Gyurcsány Ferenc kormányfő közölte: a költségvetés újratervezésekor a kormány a korábban rögzített 4,5 százalékos infláció helyett annál lényegesen alacsonyabb pénzromlási ütemmel számolja majd át az idei büdzsét. A miniszterelnök kiemelte, hogy a szakértők szerint a világgazdasági válság a világ minden régióját eléri, a becslések szerint mintegy 30 ezer milliárd dollár tűnik el összesen a világgazdaságból. Ez a világban egy évben megtermelt összes jövedelem fele, az USA-ban képződött éves jövedelem kétszerese – magyarázta Gyurcsány Ferenc. A szakértők túlnyomó többsége abban értett egyet, hogy a gazdasági válság a 2009-es év egészére jellemző lesz, ezért azt tanácsolták a kormánynak, hogy visszafogott prognózisokat készítsen – közölte a miniszterelnök.

Az elmúlt napok tartós forintgyengülését feszegető kérdésre a kormányfő kiemelte: a kormány a jegybankkal együttműködve azon dolgozik, hogy a forint értékállóságát biztosítsa és elkerülje a gyors, hektikus árfolyammozgásokat. Gyurcsány Ferenc szerint a legnagyobb kockázatokat a forint túl gyors árfolyammozgása idézheti elő, mert ahhoz lehetetlen alkalmazkodni.

Beszáll a lakástörlesztésbe az állam?

Kérdésre válaszolva a miniszterelnök közölte: majdnem teljesen kész van a lakásgarancialap koncepciója. Hozzátette: a koncepció törekvése szerint az állam átmeneti időre beszállna az adós helyett a lakáshitel törlesztésébe, de nem úgy, hogy ezzel „ajándékpénzt” adna a hitelfelvevőnek. A kormányfő elmondta: az utóbbi időben nem egy esetben jelentős értékű lakások tulajdona került veszélybe a lakás értékénél lényegesen kisebb tartozás miatt. „Nemcsak a lakás veszhet el a család feje felől, hanem az értékénél lényegesen alacsonyabb áron cserél gazdát a lakás, ez senkinek sem jó” – emelte ki a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc rámutatott: a lakásgarancialappal kapcsolatos előkészítő munkát a kormánynak fel kell gyorsítania, mert nem szabad megengedni, hogy a felhalmozott személyes vagyonok a nem fizetett lakástörlesztések miatt semmivé váljanak. A magyar kormány az Európai Unióban elsőként áll elő hiteles gazdasági és társadalompolitikai programmal a következő napokban – közölte Gyurcsány Ferenc. A kormányfő elmondta: szombaton találkozik Veres János pénzügyminiszterrel, hogy áttekintsék az aktuális folyamatokat. Vasárnap pedig társadalmi partnerekkel, szakmai, érdekképviseleti vezetőkkel, szakértőkkel tárgyal – tette hozzá.

„Eltolom magamtól a politikai vitákat”

Az alacsony színvonalú és bántó politikai vitákat a legteljesebb mértékben eltolom magamtól, azokkal nem foglalkozom – közölte a Gyurcsány Ferenc. Elmondta: a jövő heti parlamenti ülésnapra úgy készül, hogy kerülje az elmúlt években oly sokszor megszokott és sokak által unt politikai természetű megjegyzéseket és vitákat. A kormányfő szerint a mai helyzetben a lehető legegyszerűbben el kell mondani az embereknek, hogy hol tartunk, milyen a világ, mit kell tenni. Ezt az utat kell követni, függetlenül attól, hogy a politikai pártok miként szoktak egymással vitatkozni, időnként alacsony színvonalon és bántóan – mondta Gyurcsány Ferenc.

„Ezeket a vitákat a lehető legteljesebb mértékben eltolom magamtól, nem érdekel, nem foglalkozom velük, az izgat, hogy egy ilyen helyzetben az országnak mit kell tennie, arra fogok összpontosítani, hogy erre adjak a leggyorsabban választ, először magamnak, utána pedig segítsek abban, hogy mindenki más is megadhassa a maga válaszát; így lesz közös nemzeti válaszunk” – fogalmazott a miniszterelnök. A megbeszélésen a miniszterelnök mellett jelen volt Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter is. Részt vett a tanácskozáson Simai Mihály, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének kutató professzora, Palánkai Tibor közgazdász, Patai Mihály, a BÉT elnöke, Török Ádám közgazdász, Róna Péter gazdaságtörténész, Losoncz Miklós közgazdász, Váradi Balázs, az ELTE Közgazdaságtudományi Tanszékének tudományos munkatársa.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.