A szakember, miután több órán át tárgyalt az egy nappal korábban a budapesti Szent István-bazilikában éhségsztrájkot kezdő afgánokkal, elmondta: fő követelésükben, hogy menekültstátuszt kapjanak, nem sikerült megállapodniuk. Ördög István emlékeztetett rá, hogy az afgánok befogadott státusszal rendelkeznek, ami azoknak a külföldieknek jár, akik atrocitásoknak vannak kitéve hazájuk politikai viszonyai miatt.
Ez egy fokkal alacsonyabb, mint a menekülti jogállás, mert ahhoz az kell, hogy „faji, vallási, politikai, nemzetiségi vagy meghatározott társadalmi csoporthoz való tartozás miatti üldöztetés okán személyes fenyegetettségben” legyenek. Mivel ezeknek a kritériumoknak egyike sem állt fenn, ezért csak befogadott státuszba kerülhetett az afgán csoport mindegyik tagja – magyarázta. Ugyanakkor – tette hozzá a menekültügyi igazgató – a többi követelésük megoldott, ugyanis a jelenlegi befogadotti státusszal is vállalhatnak munkát Magyarországon, gyerekeiket iskolába járathatják, s családjukat idehozhatják.
Olyan úti okmány azonban, amivel továbbutazhatnának, nem illeti meg őket – jegyezte meg. Ezért az afgánok kilátásba helyezték, hogy további csendes, éhségsztrájkkal egybekötött demonstrációt tartanak, de – mint ígérték – azt szervezetten, a rendőrséggel együttműködve, bejelentve teszik. Ördög István egyértelművé tette, hogy az afgánok továbbra is nemzetközi védelem alatt állnak, helyzetüket évente vizsgálják, menekülti státuszukon csak a Fővárosi Bíróság változtathatna, de a gyakorlat az, hogy a bíróság jóváhagyja a BÁH döntését.
A menekültügyi igazgató elmondta azt is, hogy az afgán menekültek elégedettek menekülttábori elhelyezésükkel, az ellen semmilyen kifogást nem emeltek. Ezt megerősítette a sajtótájékoztatón William Ejalu, az ENSZ menekültügyi főbiztossága közép-európai képviseletének jogi szakértője is, aki a nap folyamán szintén tárgyalt az afgánokkal. Megerősítette: menekültstátuszt szeretnének, kérésüket megvizsgálják, majd konzultálnak a magyar döntéshozókkal, de – mint fogalmazott – „a jogrendet tartani kell”. Legutóbb tavaly júniusban afgánok egy csoportja azzal hívta fel helyzetére a figyelmet, hogy a debreceni menekülttáborban felmászott a 30 méter magas átjátszótorony tetejére. A debreceni befogadóállomásnak jelenleg 590 lakója van, köztük 40 afgán. A szerdai demonstrációban 30-an vettek részt, de a követeléseket illetően az egész afgán kolónia egységes.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.